Advertisement

Rusya, büyük bir ekonomik problem haline gelen rubledeki değer kazancının önüne geçmek için ek petrol ve gaz gelirlerini ‘dostane’ ülkelerin para birimlerinden alım yapmak için kullanmayı değerlendiriyor.

Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sebebiyle ülke doğrudan dolar ve euro alımları yapamıyor.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov hükümetin Ukrayna savaşı öncesi mali kuralının bir versiyonunu uygulayarak Döviz gelirlerini artırmayı, böylelikle rublenin değerini düşürmeyi hedeflediğini bildirdi. Yeni yaklaşımla yaptırımdan etkilenmeyen para birimleri hedeflenebilir. Siluanov hangi para birimlerinde alım yapmayı planladıklarını ise söylemedi.

Siluanov Rus iş dünyasıyla yapılan bir toplantıda “Kuru etkilemek için dostane ülkelerin para birimlerine yatırım yapmaya hazırız. Dolarla ve euroyla çapraz kurlar aracılığıyla rublenin dolar ve euro karşısındaki değerini düzenleyeceğiz. Hükümet bu planla birlikte rublenin değerine yönelik diğer adımları haftaya görüşecek” dedi.

"Bu tip alımlar rubleyi zayıflatacak güçte olmayacaktır"

Rusya Ekonomi Bakanı Maxim Reshetnikov ise aynı toplantıda bu tip alımların devasa ihracat gelirini karşılayacak ve böylelikle rubleyi zayıflatacak güçte olmayacağını söyledi. Reshetnikov gelirleri kamu harcamalarından ayrıştırmanın büyümeyi de olumsuz etkileyeceğini savundu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, savaş öncesi mali kurala dönüşü desteklediklerini söylese de yaptırımlar sebebiyle yatırım yapılabilecek yabancı para birimi bulmanın zor olabileceğini belirtti.

Ruble dolara karşı son yedi yılın en değerli seviyelerine yakın işlem görmeye devam ediyor.