Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Şişecam yılın 4. çeyreğinde piyasa beklentisinin üzerinde, 5,59 milyar TL'lik net dönem kârına imza attı. Şirket geçen yılın aynı döneminde 4,945 ve 2022 yılının 3. Çeyreğinde 4,801 milyar TL'lik net dönem kârı elde etmişti.

Şişecam 2022 yılının tamamında ise 19,345 milyar TL net dönem karı elde etti. Yıllık net kar 2021 yılında 21,983 milyar TL seviyesindeydi.

2022 Ekim-Aralık döneminde konsolide net satışlar, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 163 ve çeyreklik yüzde 12 artarak 29,0 milyar TL olarak gerçekleşti. Yılın tamamında ise şirketin konsolide gelirleri yüzde 197 artışla 95 milyar TL oldu. Kimyasallar ve mimari camlar segmentleri, bu çeyrekte de toplam gelire en fazla katkıyı veren segmentler olmaya devam etti.

Bu çeyrekte özellikle artan enerji, işçilik ve lojistik maliyetlerinin etkisiyle, şirketin FAVÖK tutarında önemli gerileme gözlendi. Bir önceki çeyrekte 5,731 milyar TL olan FAVÖK, bu çeyrekte 4,631 milyar TL olarak gerçekleşerek piyasa beklentisinin altında kaldı. 2022 3. Çeyrekte yüzde 39 seviyesinde olan brüt kâr marjı yıllık 5,8, çeyreklik ise 9,8 puan gerileyerek 4Ç22 döneminde yüzde 28 seviyesinde yılı tamamladı.

Şişecam’ın 2022 yılı konsolide net satışları 95,3 milyar TL seviyesine ulaşırken, Türkiye’den yaptığı ihracat ise 1,1 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye’den yapılan ihracat ile Türkiye dışı üretimden satışlarının toplamını ifade eden uluslararası satışların konsolide satışlar içindeki payı ise yüzde 63 seviyesinde oldu.

Şişecam 2022 yılı boyunca 5,8 milyon ton cam, 4,9 milyon ton soda külü ve 4,4 milyon ton endüstriyel ham madde üretimi gerçekleştirdi.

Devam eden yatırımların tutarı 7 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Amerika’daki doğal soda yatırımlarının ve şu an devam eden yatırımların toplamının enflasyonist ortam sebebiyle artan yatırım bedelleri de göz önünde bulundurulduğunda Şişecam, 7 milyar dolar seviyesine ulaştığını bildirdi.

Şirket, Eskişehir’de devam eden cam ambalaj fırını yatırımı ve Lüleburgaz otocam fırın yatırımını da 2023 yılının ilk yarısında devreye almayı hedeflediğini açıkladı.

Prof. Dr. Ahmet Kırman, Şişecam’ın ana faaliyet alanlarında dünyanın ilk üç oyuncusundan biri olma hedefi doğrultusunda kararlılıkla yürüdüğünü ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şişecam’ın da katkıları ile Birleşmiş Milletler (BM) tarafından 'Uluslararası Cam Yılı' ilan edilen 2022 yılı Şişecam için özel bir yıldı. Akıllı teknoloji kullanımı, yetkin insan kaynağı ve veriye dayalı karar alma mekanizmalarımızla ayrışan kabiliyetlerimiz ile 2022 yılında da operasyonel ve finansal sonuçlarımızla paydaşlarımıza değer kattık. Sonuçlarımız, Şişecam’ın her koşulda güçlü performansını, değişen koşullara uyum kabiliyetini ve esnekliğini bir kez daha gözler önüne sermesi anlamında önemli. Bu anlamda yatırımcılarımıza zorlu koşullarda dahi uzun vadeli bakış açısı ile başta değer olmak üzere katkı yaratmaya, Şişecam ile olan yolculuklarını güven ve inançlarını muhafaza ederek sürdürmeleri için çaba göstermeye devam ediyoruz. Sürdürülebilir hiçbir başarının tesadüflere bağlı olmadığının bilincinde olarak, başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için veri destekli öngörülerimizle ve değişimi çoklu coğrafyada risk algılarımızın bize kattığı yetkinlikler sayesinde doğru kararlarla yöneterek bu sonuçlara ulaştık.”

Devam eden yatırımların tutarı 7 milyar dolar

Prof. Dr. Kırman, Şişecam’ın 2022 yılı yatırımlarına, sürdürülebilirliği garanti altına almak amacıyla refrakter üreticisi İtalyan Refel firmasının satın alımıyla başladığını belirterek, “2022 yılı, Avrupa’da cam ambalaj alanındaki ilk yatırımımız olan Macaristan tesisimizin temel atma törenini gerçekleştirdiğimiz, Mersin’de devam eden buzlu cam fırını ve işleme hattı yatırımlarında kapasite artırım kararı aldığımız önemli bir yıldı. Daha sürdürülebilir bir dünya için her türlü atığı zararsız maddelere dönüştüren Basalia teknolojisinin ilk denemelerine de Mersin fabrikamızda yine 2022 yılında başladık. Eskişehir’de cam ambalaj yatırımımız, otocam iş koluna yönelik düzcam yatırımımız ve mimari camlar iş alanına yönelik düzcam yatırımlarımız ise sürüyor" ifadelerini kullandı.

Amerika’daki doğal soda yatırımlarının ve şu an devam eden yatırımların toplamının enflasyonist ortam sebebiyle artan yatırım bedelleri de göz önünde bulundurulduğunda 7 milyar dolar seviyesine ulaştığını bildiren Kırman, şunları kaydetti:

"2023’te de 24 bin çalışanımız ve sürdürülebilir büyüme yolculuğumuza katkı sağlayan yeni yatırımlarımızla hızlı, kararlı ve seçici bir şekilde büyümeye devam edeceğiz. Eskişehir’de devam eden cam ambalaj fırını yatırımımızı ve Lüleburgaz otocam fırın yatırımımızı 2023 yılının ilk yarısında devreye almayı hedefliyoruz. Her yatırımın geliştirmeyi sürdürdüğümüz ArTeGe anlayışı ile desteklenmekte olmasını da bu noktada önemli bir farklılaşma yeteneği olarak görüyoruz. Küresel mükemmellik odağımız ve güçlü üretim kabiliyetlerimizle pek çok coğrafyada farklı sektörlere girdi sağlıyoruz. Köklerimizden aldığımız güç, eşsiz kültürümüz ve dönüşüm gücümüzle başarılarımızı sürdürülebilir kılmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Hiç şüphesiz ana faaliyet alanlarımızın yanı sıra üst seviye teknolojilere dayalı yeni alan arayışlarımızı da sürdürüyoruz. Şişecam Topluluğu’na katma değer yaratacak açılımlarla, gelecekteki konumlanmamıza yönelik bakış açısının yeni imkanlar yaratacağına olan inancımız tam."

Dijital dönüşümün tamamlanmasıyla 2023 yılı sonunda, Şişecam’ın bütün faaliyet coğrafyalarını kavrayan entegre teknoloji altyapısına sahip sayılı global kurumlardan biri haline geleceğini ifade eden Prof. Dr. Kırman, “Dijital dönüşümle eş zamanlı olarak yönetsel anlayışımızı fonksiyonel işleyişe göre şekillendirerek geleceğe hazırladığımız yapımız için, sahip olduğumuz güçlü kültürel değerlerimizi yine bu dönemde güncelleyerek dönüşümümüzü tamamlama yolunda ilerliyoruz. Şişecam’ın tüm faaliyetlerini sürdürülebilir değer yaratma hedefimiz doğrultusunda yürütüyor, attığımız her adımın gezegen, toplum ve yaşam ile ahengini sürekli olarak gözetiyor ve geliştirmeye odaklanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.