Advertisement

Spot altın fiyatları, rekor seviyeyi gördükten sonra, pozitif ekonomik veriler ve bazı bölgelerde koronavirüs yayılma hızında görülen yavaşlamanın risk iştahını artırması sonucu gevşedi.

ABD'de imalat sektörü Temmuz ayında, daha fazla üretim tesisinin siparişlerdeki güçlenme ve zayıf stoklarla birlikte üretimi artırmasının etkisi ile Mart 2019'dan beri en hızlı genişlemesini gerçekleştirdi. Euro Bölgesi'nde imalat sektörü geçen ay güçlendi ve 1.5 yıl sonra ilk kez büyümeye döndü.

Virüs cephesinde, Kaliforniya ve Arizona, geçen ay enfeksiyonlardaki güçlü artış ile mücadele etmesinin ardından daha düşük sayıda vaka açıkladı. Hong Kong, 22 Temmuz'dan beri en düşük vaka sayısı olduğunu duyurdu.

Spot altın, Pazartesi günü ons başına 1,988.40 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.1 gerileyerek Singapur saati ile 10:49'da 1,975.61 dolara indi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş fazla değişmeyerek ons başına 24.2882 dolarda kalırken, paladyum yüzde 0.2 ve platin yüzde 0.3 değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.3 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

Singapur'da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Altın fiyatları, ABD'de yeni Kovid-19 vaka sayısındaki azalma, Temmuz imalat PMI verisindeki sürpriz ve ilave teşvikler konusunda yenilenen umutlarla birlikte ortaya çıkan iyimserlikten dolayı hafifçe geriledikten sonra 1,975 dolar civarında konsolide olabilir," dedi ve "Ancak küresel ekonomideki toparlanmanın yılın ikinci yarısında yavaşlayacağı beklentisi ve ABD ve Çin arasında artan anlaşmazlıkların, altın fiyatlarındaki gerilemeyi sınırlaması bekleniyor. Güvenli liman alımlarının kısa ila orta vadede ortadan kalkması öngörülmüyor. Gözler, lokal karantina tedbirlerinden dolayı istihdam artışında yavaşlama beklenmesi ile birlikte, ABD Temmuz istihdam verilerinde olacak. Bu durum doları baskı altında tutabilir ve altına destek sağlayabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Piyasada izlenecek olaylar şöyle;

*Asya hisse senetleri Salı günü, Nasdaq Endeksi'nin Pazartesi günü rekor seviyeye tırmanması ve doların Temmuz ayındaki gerilemesinin ardından yükselmesi ile birlikte yukarı yönde hareket etti.

*ABD Başkanı Donald Trump, Kongre'de görüşmelerde fazla bir ilerleme sağlanamamasının ardından, süresi dolan işsizlik sigortası ödemelerini uzatmak için harekete geçebileceğini kaydetti.

*Fed yetkilileri, kanun yapıcıların ilave yardım konusunda müzakelere devam etmesi ile birlikte, diğer bir mali destek paketinin ABD ekonomisi için kritik önemde olduğu uyarısında bulundu.

*ABD ve Çin arasındaki gerilim, Trump'ın, TikTok'un faaliyetlerinin, eğer ABD içindeki operasyonlarının Microsoft Corp. ya da diğer bir Amerikan şirketine satılmaması durumunda, 15 Eylül'de sonlandırılacağını açıkladı.

*ABD'de Temmuz istihdam verileri Cuma günü açıklanacak.