Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Sterlin, İngiltere'de Muhafazakar Parti'nin seçim zaferi sonrası Brexit kilitlenmesinin hızlı bir şekilde aşılacağı iyimserliğinin güçlenmesi sonucu G-10 ülkelerinin paraları karşısında değer kazandı. ABD Hazine tahvilleri, traderların ABD-Çin ticaret anlaşmasını değerlendirmeleri ile birlikte hafifçe geriledi.

ABD doları ise, Washington ile Pekin arasında varılan sınırlı ticaret anlaşmasının detaylarının piyasayı tatmin etmemesi ile birlikte G-10 paraları karşısında hafifçe düştü.

Sterlin, Cuma günü Hazine'den üst düzey yetkili Rishi Sunak'ın hükümetin ülkenin planlandığı üzere Ocak sonunda AB'den ayrılmasını sağlayabilmek için Brexit yasa tasarısını Parlamento'ya Noel'den önce getirmeyi planladığını kaydetmesi sonrası gerçekleştirdiği kazançlarını devam ettirdi. ABD Hazine tahvilleri ise, ABD-Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk fazının detaylarının yetersiz olmasının bazı yatırımcılarda hayalkırıklığı yaratmasının ardından Cuma günü başlayan yükselişini durdurdu.

Londra'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli uluslararası ekonomisti Brian Martin, "Sterlin, nihayetinde Parlamento'da Brexit konusundaki kilitlenmeyi çözecek olmasından dolayı Muhafazakar Parti'nin seçim zaferine oldukça iyi tepki verdi," dedi ve "Dikkatler hızlı bir şekilde AB ile ticaret görüşmelerine çevrilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Sterlin/dolar paritesi, Cuma günü yüzde 2.7 ile Nisan 2017'den bu yana en büyük yükselişini gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.4 yükselerek 1.3390 seviyesine çıktı. Parite bu yıl yüzde 5 yükseldi.

ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi, Cuma günü 7 baz puan düştükten sonra 1 baz puan yükselerek yüzde 1.83'e çıktı.

Sydney'de National Australia Bank Ltd. kıdemi Döviz stratejisti Rodrigo Catril, "Ticaret anlaşmasının birinci safhasından şimdiye dek kaynaklanan olumlu hava, daha fazla tarifenin iptal edilmesinden dolayıydı, ancak geri adım atılan tarifelerin boyutu da etkisiz kaldı," dedi ve "ABD faizlerinde Tokyo piyasasında görülen küçük çaplı yükseliş, anlaşmanın birinci safhasının uzun süreli bir ateşkes anlamına geldiğine ilişkin genel görüşün değiştiğini işaret etmeye yetmedi" şeklinde görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta yüzde 0.5 düştükten sonra yüzde 0.1 geriledi.

Singapur'da Mizuho Bank Ltd. ekonomi ve strateji müdürü Vishnu Varathan, "Piyasada dövize ilişkin en büyük odaklanma, ABD-Çin anlaşmasının dolar için ne anlama geldiği ile ilgili," dedi ve "Gösterişli bir ABD-Çin anlaşması olmaması daha zayıf dolara yol açmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Dolar/yen paritesi, geçen hafta yüzde 0.7 yükseldikten sonra fazla değişmeyerek 109.40 seviyelerinde kaldı.