Advertisement
DÖVİZ ABONE OL

Dolar/TL , gün içerisinde 8,28 seviyesine kadar tırmandıktan sonra yüzde 1'den fazla düşüşle 8,15 seviyesine geriledi.

Gelişen ülke para birimleri arasında gün içerisinde dolara karşı en fazla değer kazanan para birimi Türk Lirası olurken, diğer para birimleri görece yatay bir seyir izliyor. Dolara karşı yüzde 1,13 değer kazanan Türk Lirasını, yüzde 0,44 ile Polonya Zlotisi ve yüzde 0,43 ile Güney Afrika Randı takip ediyor.

Türkiye'nin risk primi dün 490 baz puan seviyesine kadar ulaştıktan sonra bugün 475 baz puan civarında bulunuyor. Türkiye'nin 10 yıllık gösterge tahvil faizi ise yüzde 18,11 civarında seyrediyor.

ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,70' gerilerken Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise dünden beri yüzde 0,2 düşüş kaydetmiş durumda.

TCMB'de başkan değişikliğinin ilk gününde yabancının Döviz işlemleri 4'e katlandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndaki başkan dğeişikliğinin ilk gününde döviz piyasalarında dalgalı bir seyir izlenirken, yerli ve yabancı yatırımcının spot piyasadaki döviz işlemlerinin hacmi de katlandı.

TCMB verilerine göre başkan değişikliğini takip eden ilk işlem gününde yerli yatırımcıların döviz işlem hacmi 7,5 milyar dolar olarak kaydedildi. 1-23 Mart'ta spot piyasada günlük ortalama işlem hacmi 2,4 milyar dolar oldu. Bu rakamların ardından 22 Mart'ta kaydedilen rakamın günlük ortalamanın 3 katı olduğu görüldü.

Yabancı yatırımcıların döviz işlem hacimleri ise daha yüksek seviyelerde gerçekleşti. TCMB verilerine göre 22 Mart'ta spotta yabancıların döviz işlem hacmi 9,1 milyar dolar oldu. Mart ayında yabancıların ortalama günlük işlem hacmi 2,4 olarak kaydedildi. Bu da yabancıların TCMB başkan değişikliğinin ilk günü yaklaşık 4 kat fazla döviz işlemi gerçekleştirdiğini gösterdi.

22 Mart günü Dolar/TL 'de ilk kotasyonlarda 8,47 seviyelerine kadar yükseliş kaydedilirken, risk priminde de hızlı yükseliş gerçekleşmişti. Aynı günde Türk Lirası'nda oynaklık göstergeleri de 2018 seviyelerine çıkmıştı.