Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Ukrayna, Rusya'nın Ukrayna tahılının Odessa ve diğer iki bölgeden Karadeniz üzerinden yeniden ihracı için anlaşma imzalamasının üzerinden 24 saat geçmeden Odessa limanını seyir füzeleri ile vurduğunu açıkladı.

Odessa Bölgesel Savunma İdaresi tarafından yapılan açıklamada iki Kalibr füzesinin limanını altyapısını vurduğu diğer iki füzenin ise hava savunma sistemleri tarafında vurulduğu kaydedildi. Tahıl yükleme tesislerinin hasar görüp görmediği bilinmezken saldırılar sonrası büyük bir duman tabakasının şehrin büyük bir kısmından görülebildiği belirtiliyor.

Tahıl ihraç anlaşması Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in gözetiminde İstanbul’da imzalanmıştı.

Guterres Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bugün Karadeniz’de dünyanın her zamankinden daha fazla ihtiyacı olduğu bir zamanda bir umut ışığı bir rahatlama ihtimali belirdi” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin baş danışmanlarından Andriy Yermak konuyla ilgili, “Dün Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için anlaşılmıştı bugün Rusya Odessa limanını vuruyor. Rusya’nın diplomatik olarak ikili oynamasıdır” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Büyükelçisi Bridget A. Brink de Twitter’dan saldırıya tepki göstererek, “Akıl almaz. Rusya tarım ürünlerinin Karadeniz üzerinden ihracına izin veren anlaşamayı imzalamasının üzerinden 24 saat geçmeden Odessa limanını vurdu. Kremlin gıdayı silah olarak kullanmaya devam ediyor. Rusya sorumlu tutulmalı” ifadelerini kullandı.