Advertisement

Yen, ABD'nin Irak'ta gerçekleştirdiği hava saldırısında İranlı üst düzey bir askeri yetkilinin öldürülmesi ve İran'ın misilleme açıklamasında bulunmasının ardından iki ayın en yüksek seviyesine tırmandı. ABD Hazine tahvilleri yükseldi.

Japon Yeni 31 majör para birimi karşısında yükseldi. İsviçre Frankı güçlendi ve petrol yükseldi. ABD Savunma Bakanlığı tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada Başkan Trump'ın onayladığı hava saldırısında Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü belirtildi.

Hong Kong'da Credit Agricole CIB Döviz stratejisti David Forrester, “Piyasa İran'dan gelebilecek olası bir yanıtı fiyatlıyor. Bu da altını, petrol fiyatlarını ve yeni destekliyor.” dedi.

Dolar/yen paritesi 108.00'lere kadar çekilmesinin ardından yüzde 0.4 düşüşle 108.12 seviyesinden işlem gördü. Parite bu hafta yüzde 1.2 düştü.

Asya'da bulunan bir trader ABD hava saldırılarına ilişkin haberler sonrasında ABD Hazine tahvili vadelilerinin yükselmesinin ardından fonların dolar/yen paritesinde kısa pozisyon aldığını belirtti.

Traderlar riskten kaçış havasının aynı zamanda Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları karşısında Japon Yeni'ni desteklediğini ifade ediyor.

Mart vadeli 10 yıllık ABD Hazine tahvili vadelileri 12 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeye tırmandı. Japonya'nın tatilde olmasından dolayı ABD Hazine tahvilleri Asya'da nakit piyasa işlem görmüyor.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi fazla değişmeyerek haftalık yüzde 0.3 düşüşe hazırlanyor.