Advertisement

TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meclis Başkanı Şeref Fayat “Yılın ilk yarısında birebir hedefimizi yakaladık. Mayıs ayında Avrupa’nın enerji krizi, resesyon beklentileri, piyasalarda bir durgunluk olacağını belli etti ve siparişlerimizde azalma hissetmeye başladık. Bugüne geldiğimizde ihracat Ekim ayının ilk 17 gününde bir önceki yıla göre yüzde 15 eksiyle çok net şekilde bu daralmayı hissettiriyor. İlk yarıda kazanımımız olan yüzde 15’in çok büyük bir ihtimalle en az yüzde 10’unu vereceğiz" şeklinde konuştu.

İhracatçıların sopa yediği bir dönem

Bloomberg HT yayınına katılan Fayat "Pandemi sebebiyle bize yönelen Avrupa tekrar Uzak Doğu’ya siparişler vermeye başladı; çünkü maliyetler bizde tutmuyor. Parite kaynaklı ihracatçının sopa yediği bir dönem yaşıyoruz. Bütün maliyeti ihracatçının yüklendiği bir dönem yaşıyoruz.

Bu kur seviyeleri böyle korunmaya devam ederse ihracatçının her geçen gün rekabet şansını kaybedeceğini düşünüyorum. Maalesef birçok oyuncu devreden çıkabilir ve çok daha dramatik bir istihdam kaybı ortaya çıkabilir" dedi.

Stoklar şişti, iplikçiler ithalata ek vergi istiyor

Fayat sözlerine şöyle devam etti:

Bildiğiniz gibi belli bir miktarda stok tutmak zorundasınız. İplik yapan bir fabrikanın en az 6 aylık pamuğu olması lazım. Kumaş yapan fabrikanın en az 3 aylık ipliği olması lazım. Biz konfeksiyoncular için en azından bir buçuk ay önce kumaşın elimizde olması lazım.

2022’deki talebin 2021’deki gibi çok yoğun olacağı tahmin edildi ve pamukçular çok fazla pamuk kontratı yaptı, kumaşçılar da çok fazla iplik kontratı yaptı. Konfeksiyoncular siparişi bile olmayan ürünlerin stoklarını yaptılar. Dolayısı ile ani fren olduğu anda herkes terste yakalandı. Şu anda pamukçunun elinde çok yüksek maliyetli pamuk var. Yüksek stok sektörü çok yüksek bir maliyet sıkıntısına soktu.

Ankara’da gerçekleştirdiğimiz toplantıda iplikçiler kendi sektörleri açısından taleplerde bulundular. Öte yandan hazır giyim sektöründe Çin başta olmak üzere bizimde rakiplerimiz çok güçlü. Pamuk ve iplikçilerin korunması için ithalata konan her ek vergi bizim rekabet şansımızı daha da azaltıyor. Biz kanun yapıcılara burada ek bir verginin olmaması gerektiğini vurguladık. Hazır giyimde kilogram ihracat fiyatı 19-20 dolara çıktı bu rakam tekstilde 4-5 dolar seviyesinde. Burada dengenin korunması gerekiyor.