Advertisement
HABERLER ABONE OL

İşte yedi başlıkla geçen haftanın özeti...

1- TCMB faize dokunmadı, liralaşmaya vurgu yaptı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu faiz kararını açıkladı. Buna göre politika faizi beklendiği gibi yüzde 14 seviyesinde sabit tutuldu. Karar metninde son enflasyon raporu sunumunda yapılan liralaşma stratejisine atıf yapılırken, geniş kapsamlı politika çerçevesinin gözden geçirilmesine yönelik sürecin sürdüğü ifade edildi.

2- MASAK 4 kripto Borsasına ceza kesti

Denetimler sonucu çeşitli yükümlülük ihlalleri nedeniyle Bitci Teknoloji AŞ, Icrypex Bilişim AŞ, Paribu Teknoloji AŞ ve BTC Türk hakkında toplam 18 milyon 800 bin lira idari para cezası verildi.

3- Putin'den Ukrayna krizinde kritik 'tamam' yanıtı

Bloomberg, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e Batı ile müzakerelerin sürmesini teklif ettiğini, Putin'in yanıtının da 'tamam' olduğunu belirtti.

4- altında jeopolitik gerginlik fiyatlaması

Altın fiyatları piyasaların Ukrayna'daki gerilime odaklanmasıyla cuma günü hızlı bir yükseliş kaydettikten sonra piyasalarda risk iştahının görece toparlaması ve faiz artırım endişelerinin hafiflemesiyle geriledi.

5- Erdoğan: Gıda fiyatlarında 1-2 ayda rafların düzeldiğini göreceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri dönüşü uçakta medya mensuplarının sorularını yanıtladı.

6- Fed tutanaklarında enflasyon ve faiz artışına vurgu yapıldı

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklarda yetkililer, enflasyon riskinin yukarı yönlü olduğunu ve enflasyonun yüksek kalması halinde daha hızlı bir faiz artış patikasının gerekebileceğini açıkladı.

7- Dolar/TL 'de oynaklık Kasım ayına geri döndü

Dolar/TL'de Ocak ayı ortasından bu yana dar bir fiyat aralığında işlem görürken oynaklık göstergeleri de yıl başından bu yana kademeli bir şekilde Kasım ayı başındaki seviyelere geriledi.