Advertisement

ABD getiri eğrisi, Fed’in agresif faiz artırımlarının ekonomide yavaşlamaya yol açacağı endişeleriyle yatırımcıların kısa vadeli tahvillerde satışa gitmesiyle terse döndü.

İki yıllık ABD tahvil getirisi, nisan ayının başından bu yana ilk kez 10 yıllıkların getirisini aştı. Kısa vadeli getirilerin uzun vadeli getirilerden daha yüksek olması anomalisi tarihsel olarak potansiyel bir durgunluk habercisi olarak görülüyor.

Yatırımcılar Fed’in 40 yılın en yüksek enflasyonunu kontrol altına almak için Ekim ayına dek yapılacak üç toplantıdan en az birinde 75 baz puanlık bir faiz artışı yapmasını öngörüyor.

Para piyasalarının Eylül ayındaki toplantı bitiminde toplam 175 baz puanlık artışı fiyatladığı ve bu durumun iki kez 50 baz puan ve bir kez 75 baz puan artışı ihtimaline işaret ettiği görülüyor.

Üç toplantı için daha önceki beklenti her birinde 50 baz puanlık artış şeklindeydi. Daha önce Fed yetkilileri 75 baz puanlık bir faiz artışını masa dışında bırakmıştı. Fed son olarak 1994 yılında 75 baz puanlık faiz artışı gerçekleştirmişti.