Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Salı günü Kongre'yi, kurumun büyük birikmiş vergi beyannamesi yükünü azaltmasına ve ödenmemiş 600 milyar dolarlık vergi faturalarının takibine olanak sağlamaya yardımcı olmak için İç Gelir Servisi'ne (IRS) 80 milyar dolarlık fon sağlamayı onaylamaya çağırdı.

Yellen, Hazine'nin 2023 mali yılı için bütçe talebiyle ilgili Senato Finans Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, "IRS kuşatma altında. Büyük bir yetersiz yatırımdan muzdarip" dedi.

Yellen, ajansın vergi beyannameleri üzerinde çalışırken "büyük bir birikmiş iş" de dahil olmak üzere çok büyük sorunlarla uğraştığını ve yüksek gelirli vergi mükelleflerinin karmaşık denetimlerini yürütmek için gereken personelden yoksun olduğunu söyledi.

IRS'ye göre, 27 Mayıs itibariyle, IRS'nin incelenmeyi ve işlenmeyi bekleyen 8,2 milyon kağıt iade de dahil olmak üzere 10,2 milyon işlenmemiş bireysel iadesi vardı.

Demokrat Senatör Robert Casey, IRS'nin, kişisel vergilerinde yüzde 20 vergi indirimi almaya uygun olan zengin özel işletme sahiplerinin vergi beyannamelerini denetlemeyi neredeyse tamamen durdurduğunu ve Kazanılan Gelir Vergisi Kredisi'nden daha düşük kazanan alıcıların olduğunu söyledi. (EITC) denetlenme olasılığı beş kat daha fazlaydı.

Yellen, bu istatistiklerin dehşet verici olduğunu söyledi ve tahmini vergi açığıyla ilgili endişesinin altını çizerek bunun çoğunlukla şeffaf olmayan gelir kaynaklarına sahip daha zengin vergi mükelleflerinden kaynaklandığını söyledi.

Yellen komiteye yaptığı konuşmada, "IRS'nin kaynakları, yüksek gelirli vergi mükelleflerinin daha zor olan karmaşık denetimlerini büyük ölçüde azaltacak kadar kesildi. Bu kadar büyük bir payın EITC'yi denetlemeye gitmesi çok haksızlık" ifadelerini kullandı.

Yellen, Hazine'nin 10 yıl için 80 milyar dolarlık bütçe talebini onaylamanın, IRS'nin "insanların ödenmesi gereken vergileri ödediğinden emin olmasını" sağlayacağını ve şu anda işlerin yürüme şeklinin düşük gelirli hanelerdeki işçiler çok adaletsiz olduğunu söyledi.