Advertisement

ABD'de hisse senetleri, yakında onaylanması beklenen 2 trilyon dolar büyüklüğündeki teşvik paketinin koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkisini hafifleteceği beklentisi ile tekrar ralli yaptı.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi seansın zirve seviyeleri yakınında kapattı ve Şubat ayından bu yana ilk kez 3 gün üst üste yukarı yönde hareket etti. Dow Jones Endeksi, dün de Boeing Co.'daki yükselişten destek aldı ve 1931 yılından bu yana en büyük üç günlük yükselişini gerçekleştirdi.

ABD'de dün TSİ 15:30'da açıklanan işssizlik maaşı başvuruları, işletmelerin koronavirüsün yayılmasını önlemek için kapanmasından dolayı geçen hafta 3.28 milyona çıkarak rekor kırdı. Bu veri beklenenin oldukça üstünde çıktı, ancak ABD'de hazırlanan teşvik tedbirleri virüsün işletmeler ve bireyler üzerindeki etkilerini azaltacak gibi görünüyor.

Nuveen'in baş yatırım stratejisti Brian Nick, "Şimdi artık teşvik paketi çıkmaya yakın, bu durum işsizlik maaşı başvurularındaki artışı dengeliyor," dedi ve "Umut ederim ki, tedbirler işe yararsa, işletmeler hızlı bir şekilde krediye ulaşmalı ve işten çıkarmaları azaltmalı. Eğer kredilerin tüm faydalarını görmek istiyorlarsa, işten çıkarılmış olanlar tekrar işe alınmalı" şeklinde görüş bildirdi.

Kapanışta, Dow Jones endeksi, 1351.62 puan ya da yüzde 6.38 yükselerek 22.552,17 puana çıktı. S&P 500 endeksi yüzde 6.24 artarak 2.630,07 puana ve Nasdaq endeksi yüzde 5.6 yükselişle 7.797,54 puana çıktı.