Advertisement

ABD piyasalarında işlem gören hisse senetleri, virüsün yayılmasına ve ekonomiye ilişkin endişelerin artması ile son bir ayın en sert düşüşünü gerçekleştirdi.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, en güçlü rallilerinden birinin ardından düşüşünü üçüncü güne taşımaya yöneldi. Endeksteki 480 hisse aşağı yönde hareket etti. Son haftalardaki çıkışlara öncülük eden hava yolları, cruise gemi işletmecileri ve seyahat şirketlerinin hisse senetleri, bugünkü satışların önemli kısmını üstlendi. Enerji, finans ve sanayi hisseleri düşüşlere öncülük etti.

Hisse senetlerine gelen satışların önemli nedeni son dönemdeki rallinin göze çarpan hızıydı, ancak piyasadaki hava aynı zamanda, ABD'nin bazı eyaletler,inde koronavirüs pandemisinin ikinci dalgasının gelebileceği endişeleri ile bozuldu. ABD'de işsizlik maaşı başvuruları yüksek seviyelerde kaldı ve iş gücü piyasasındaki uzun vadeli zorlukların altını çizdi. Bu veri, Fed'in ekonomiye ilişkin karamsar bir tablo çizmesinden bir gün sonra geldi.

New York Life Investment ekonomisti ve çoklu varlık portföy stratejisti Lauren Goodwin, "Muazzam bir belirsizlik var," dedi ve "Genel anlamda, piyasalar Fed'in hala endişeli olduğunu gördü. Bu mesaj halen yatırımcılar için oldukça tatsız bir mesaj" değerlendirmesinde bulundu.

S&P 500 Endeksi TSİ 16:40'ta 79.46 puan ya da yüzde 2.49 düşerek 3,110.68 puana inerken, Dow Jones Endeksi 775.82 puan ya da yüzde 2.87 kayıpla 26,214.17 puana ve Nasdaq Endeksi 207.90 puan ya da yüzde 2.07 gerileyerek 9,812.45 puana düştü.