Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Toplam 23,400 kişi çalıştıran bu şirketlerin birçoğu Ücret Koruma Programı'ndan (PPP) gelen fonların faaliyetlerini sürdürmek için yeterli olmadığı ve ek teşvik olmamasının işletmeleri üzerinde baskı oluşturduğundan yakınıyor.

PPP kredilerinden yararlanmasına rağmen iflas eden şirketlerin sayısı muhtemelen araştırmaya konu olandan çok daha fazla. WSJ'nin analizinde sadece büyük şirketler yer alıyor ve bu şirketler, toplam katılımcıların yüzde 13.5'ini temsil etmesine karşın kredilerin kabaca yarısını oluşturuyor.

Bir çok küçük işletme ise elinde nakit kalmadığı zaman iflas başvurusu yapmak yerine doğrudan varlıklarını tasfiye etme yoluna gidiyor.

Küçül İşletme İdaresi'nin (SBA) verilerine göre hükümet Nisan ayından beri 5.2 milyon şirkete toplam 525 milyar dolarlık PPP kredisi verdi. WSJ'nin iflas başvurularını dayandırdığı SBA rakamları sadece en büyük borçlanıcıların verilerini kapsıyor.

Hükümetin resmi verilerine göre iflasa başvuran şirketlere verilen toplam kredi miktarı 228 milyon dolar ile 509 milyon dolar arasında.

WSJ'nin dikkat çektiği 285 şirketin yarısının başvurusu Ağustos'tan bu yana yapılmış. Neredeyse her eyaletten onlarca şirketin iflasa ilişkin gösterdiği başlıca sebep pandemi.