Advertisement

Akkuyu Nükleer A.Ş. ile Otkritie Bankası arasında imzalanan anlaşma ile fonlar, proje şirketinin sürdürülebilir kalkınma alanındaki yükümlülüklerini yerine getirmesini şart koşan özel koşullarda, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) projesini finanse etmek için alınacak.

Akkuyu Nükleer A.Ş.’den yapılan açıklamada, şirketin Türkiye Cumhuriyeti mevzuatına uygun olarak ilgili yıllık faaliyet raporunun sunulması ile ekolojik ve çevresel izlemenin gerçekleştirilmesi yükümlülüğünü üstlendiği kaydedildi.

Konuya ilişkin konuşan Rosatom Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Uluslararası İş Geliştirme Direktörü Kirill Komarov, “Özel koşullarda kredi çekmek yalnızca avantajlı faiz oranına güvenmeyi mümkün kılmıyor, aynı zamanda hem ‘amiral gemi’ niteliğindeki projemiz Akkuyu’nun, hem de Rosatom’un hedefleri uygulamak için ‘sürdürülebilir’ çözümler ve yollar seçme konusundaki ortak arzusunu bir kez daha doğruluyor. Her ‘sürdürülebilir’ kredi, finansal piyasanın, sadece güvenilir bir borçlu olarak değil aynı zamanda sürdürülebilir, düşük karbonlu bir senaryoda ekonominin büyümesi için gerekli koşulları yaratan bir endüstri olarak nükleer enerji endüstrisine duyduğu güvenin kanıtıdır.” dedi.

Rosatom Ekonomi ve Finans Genel Müdür Yardımcısı İlya Rebrov ise, “Akkuyu NGS projesinin finansmanının sağlanması ile ilgili anlaşma, Rosatom Devlet Kuruluşu ile Otkritie Bankası arasında 2019 yazında başlayan işbirliğinde önemli bir kilometre taşıdır. Bankanın, bugün dünyanın en büyük nükleer enerji projesi olan Türkiye'deki düşük karbonlu enerji projemizi, BM Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerinin yanı sıra Paris Anlaşması iklim hedeflerini destekleme taahhüdümüzü yansıtan koşullarda destekleme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Otkritie Bankası ile stratejik ortaklığımızın gelecekte Rosatom Devlet Kuruluşunun diğer projelerine yayılacağına ve bunların zamanında uygulanmasına katkıda bulunacağına inanıyoruz” açıklaması yaptı.