Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini zayıflayan dolar ve ABD ile Çin arasında artan siyasi gerilime çevirmesi ile birlikte 2011'den bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Gümüş yaklaşık 7 yılın zirvesinden geriledi.

ABD'nin Çin'in Houston konsolosluğunu beklenmedik bir karar ile kapatması ve çalışanlarına ülkeyi terk etmeleri için 72 saat vermesi, zaten bozuk olan iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir diplomatik kriz daha yarattı. Pekin misillemede bulunacağını açıkladı.

Jeopolitik belirsizlikler, koronavirüs pandemisinden dolayı zaten ralli yapmış olan altın ve gümüş gibi güvenli liman niteliğindeki varlıklara destek oluyor. Dünyada Kovid-19'a yakalananların sayısı, aralarında ABD, Hong Kong ve Avustralya gibi ülkelerde salgının yeniden ortaya çıkması ya da yayılması ile birlikte 15 milyonu aştı.

Spot altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,876.61 dolara kadar çıkarak Eylül 2011'den bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra Londra saati ile 07:23'te yüzde 0.1 yukarıda 1,873.63 dolar seviyelerinde seyrediyordu.

Spot gümüş, yüzde 1.2 artışla ons başına 23.2736 dolara kadar çıkarak 2013'ten beri en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 0.9 geriledi.

Diğer değerli metallerden, spot paladyum ve platin yüzde 0.2 değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek Mart ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Singapur'da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Altın bu hafta, dolardaki güçlenmenin erimesi ve yenilenen jeopolitik gerilim ile birlikte çifte destek buldu ve rekor seviyeye yöneldi," dedi ve "Fiyatların aşırı alım bölgesine girmesi ile birlikte, iyi destek bulmasına karşın, bazı kısa vadeli aşağı hareketler olabilir," değerlendirmesinde bulundu. Pan, ayrıca, yaırımcıların ABD-Çin ilişkisine ve ABD'nin mali paketine ilişkin gelişmeleri izlediğini ve ilk desteğin ons başına 1,850 dolarda olduğunu sözlerine ekledi.

Avustralyalı altın üreticisi Evolution Mining Ltd.'nin icra başkanı Jake Clein, telekonferans yoluyla yaptığı açıklamada, "Bu Kovid pandemisinden kaynaklanan zorlukları gidermek için gerek duyulan mali harcamaların miktarı dikkate alındığında, altın için çok olumlu bir fiyat ortamındayız" dedi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Hazine tahvil faizlerinde derinleşen negatif reel faizler, altını tüm zamanların en yüksek seviyesine doğru yönelten güçlü ralliyi destekliyor.

*Trump yönetimi yetkilileri ve Senato Cumhuriyetçileri, kanun yapıcılar ve Beyaz Saray'ın sağlanan imkanların süresi dolmadan önce geniş tabanlı bir teşvik paketi üzerinde uzlaşmaya varmalarının düşük bir ihtimal olması dolayısıyla işsizlik sigortalarının süresinin kısa vadeli uzatılmasını tartışıyor.

*Altının 14 günlük RSI göstergesi 70 seviyesinin üzerinde tutunuyor ve bu durum bazı analistlerce metalin aşırı alım durumunda olduğunun ve kısa bir süre sonra bir geri çekilme gerçekleştirebileceğinin bir işareti olarak değerlendirilyor. Gümüşün 14 günlük RSI göstergesi de 70 seviyesinin üzerinde.

*Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü itibarıyla 19 gün üst üste artış gösterdi ve rekor seviyeye tırmandı. Gümüş destekli ETF'lerdeki gümüş varlıkları ise Çarşamba günü 14.8 milyon ons ile son bir yılın en büyük artışını gerçekleştirdi.