Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, dolardaki yükseliş sonucu son bir ayın en güçlü düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından, yatırımcıların dikkatlerini Fed Başkanı Jerome Powell'dan gelecek yorumlara ve ABD'de ilave mali destek paketine ilişkin gelişmelere çevirmesi ile birlikte kayıplarına devam etti. altındaki bu düşüş, altın destekli Borsa fonlarına (ETF) büyük çaplı girişlere rağmen gerçekleşti.

Powell, Salı günü Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne yapacağı konuşmanın metnine göre, ABD ekonomisinin iyileşmekte olduğunu, ancak pandemiden tam bir toparlanma için gidilecek uzun bir yol bulunduğunu kaydetti.

Hisse senetleri Pazartesi günü, Avrupa'da koronavirüs ile mücadele için yeni kısıtlamalara gidilmesine ilişkin endişeler ve ABD'de Yüksek Mahkeme Başkanı Ruth Bader Ginsburg'un yerine yapılacak atamaya yönelik partiler arası anlaşmazlığın derinleşmesi sonucu sert düştü.

Öte yandan ABD ile Çin arasındaki gerilim devam ediyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın onayını geri çekebileceğini açıklaması ve Çin hükümetinin isteksizliğine ilişkin işaretlerin ardından, Oracle Corp.'un TikTok'u satın alması konusunda şüpheler arttı.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 2 ile 19 Ağustos'tan bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından yüzde 0.7 daha düşerek LOndra saati ile 08:19'da ons başına 1,898.73 dolara geldi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş Pazartesi günü yüzde 7.7 düştükten sonra yüzde 2.6 daha gerileyerek ons başına 24.0658 dolara indi. Platin yüzde 0.5 düşerken, paladyum yatay seyretti.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra fazla değişmedi.

MineLife Pty kıdemli kaynak analisti Gavin Wendt, "Bu gibi dalgalanmalar altının seyahatinin bir parçası. Piyasalar, volatilitenin artması ve Kovid vakalarındaki artış ile birlikte, ABD başkanlık seçimlerinin yaklaşmasından dolayı doğal olarak tedirgin. Ancak altın için zemin güçlü kalmaya devam ediyor," dedi ve "Fed ve diğer merkez bankalarından düşük faiz ve parasal genişleme yoluyla gelen yoğun likidite daha önce görülmemiş büyüklükte. Ülkeler rekor seviyelerde teşvik paketlerini uygulamaya koydu. Büyük Finans Krizi sonrasının bir tekrarına tanık oluyoruz ve altın henüz başlamış durumda" şeklinde görüş bildirdi.