Advertisement

Altın fiyatları, Salı günü spot ve vadeli altın fiyatları arasındaki farkın açılmasının birkaç hafta önceki kargaşa dönemini hatırlatması ile birlikte yatırımcıların temkinli davranmaları sonucu kayıplarını korudu.

New York'ta işlem gören vadeli kontratların fiyatı ile Londra'daki spot altın fiyatı arasındaki fark Salı günkü seviyesi olan 50 dolardan 30 dolar civarına daraldı. Ancak normal dönemlerde bu fark sadece birkaç dolar civarında oluyor. Vadeli kontratların fiziki altın formuna takasının maliyetinin bir ölçüsü olan bu fiyat farkı, geçen ay, Comex'te Nisan vadeli kontratın teslimatından kısa bir süre önce fiziki altın külçe darlığı olabileceği beklentisi ile yine yüksek seviyelere çıkmıştı.

Spot altın, Salı günü yüzde 0.8 düştükten sonra yüzde 0.1 daha gerileyerek Singapur saati ile 11:36'da ons başına 1,646.45 dolara geriledi. Haziran vadeli altın kontratları, Salı günü ons başına 1,742.60 dolar ile yedi yılın zirvesine çıkmasının ardından yüzde 0.2 gerileyerek 1,680.40 dolara indi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günkü yüzde 1'lik kaybının ardından yüzde 0.3 yükseldi.

Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, "Fiziki piyasadaki aksaklıklar, virüs ile ilgili kısıtlamaların tüm önemli işlem merkezlerinde sürdüğü sürece devam edecek. Genel endişe, Londra'dan ulaşımın karantina tedbirleri dolayısıyla aksaması nedeniyle teslimat için yeterli miktarda fiziki altının olmayabileceği şeklinde. Bu gibi aksaklıklar devam etmez ve Londra ve New York'ta durum düzelince fiyat farkı kapanacaktır" dedi ve virüse ilişkin durumun kötüleşmesi ile birlikte,yatırımcıların dolara yöneldiğini sözlerine ekledi.

Commtrendz Risk Management Services direktörü Gnanasekar Thiagarajan, "Altın fiyatları yükseldikçe ve kilit direnç seviyelerine ulaştıkça, satışlar gelecektir ve bu satışlar kâr realizasyonu için ya da böyle puslu dönemlerde kullanılmak üzere nakit elde etmek için olabilir" dedi ve "Ancak güvenli liman alımları, korku havası baskın konumunu sürdürdükçe destek sağlamaya devam edecektir" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 düşerek ons başına 14.9669 dolara inerken, platin yüzde 0.4 düşüşle ons başına 736.50 dolara geriledi ve paladyum yüzde 0.3 yükselerek ons başına 2,190.74 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları güçlü kalmaya devam ediyor. Küresel bazda toplam varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Salı günü itibariyle üst üste 12 gün arttıktan sonra 2,582.6 ton ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

*Milyarder yatırımcı Ray Dalio, merkez bankalarının koronavirüse tepki olarak para bastığı ve faizleri düşük seviyelerde tuttuğu bu ortamda elde tutulacak nakitten daha iyi varlıklar olduğunu söyledi. Dalio, bunlar arasında, altın gibi, reflasyon dönemlerinde değerini koruyacak, değeri artacak varlıklar olduğuna dikkat çekti.

*Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, yatırımcıların dikkatlerini ölüm sayısı artarken virüsün yayılma hızındaki yavaşlama işaretlerine çevirmeleri ile iki günlük rallisini durdurdu.

*Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklar, Beyaz Saray'ın, ABD ekonomisini tekrar harekete geçirmek için, Amerikalılara bugüne kadar mümkün olandan daha fazla virüs testi uygulanmasına dayanan planlar geliştirmekte olduğunu kaydediyorlar.