Advertisement
HABERLER ABONE OL

Altın, doların güçlenmesi ve tahvil faizlerinin yükselmesiyle düşerken 1982’den beri en kötü yıl başlangıç performanslarından biriyle kapatmaya doğru ilerliyor. Gram altın ise Dolar/TL ’deki yükselişin küresel altın fiyatlarındaki düşüşü dengelemesiyle yatay bir seyir izliyor.

Altın 2016 yılından sonraki en kötü çeyreklik performansıyla ilk çeyreği kapatmaya doğru ilerlerken 9 çeyrekten sonra ilk defa bir çeyreği kayıpla kapatmış olacak. En son 1982 yılında ilk çeyreği yüzde 19,5 kayıpla kapatan ons altın, 2021 yılının ilk çeyreğini yüzde 11,3 düşüşle kapatarak, neredeyse 40 seneden sonraki en kötü ilk çeyreklik performansını gerçekleştirmiş oldu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi, hafta başından bu yana neredeyse 10 baz puan civarında yükselerek son 14 ayın zirvesine ulaştıktan sonra hafif gerileyerek yüzde 1,73 seviyesinde bulunuyor. Bloomberg Spot Dolar Endeksi ise hafta başından bu yana yüzde 0,6 yükselerek Kasım ayından bu yana en yüksek seviyede .

Altın yatırımcıları, ABD Başkanı Joe Biden’ın çarşamba günü açıklayacağı altyapı harcama planına odaklandı. Biden ayrıca federal fonların iklim değişikliği ve sağlık gibi alanlara yöneleceği 2022 bütçesini de ele alacak ve Biden’in federal harcama planlarının ilk detayları da gün yüzüne çıkacak.

Altın yatırımcılarının paket ile ilgili detaylara odaklanmasının sebebiyse, paketin enflasyonist bir baskı yaratıp yaratmayacağı konusundaki belirsizlik.

Ons altın fiyatı

Yılın ilk iki ayını kayıpla kapatan altın, Mart ayında da şuan için negatif bölgede bulunuyor. Altın, en son 2018 yılında çeyreklik kayıp yaşarken 2016’nın dördüncü çeyreğinden sonraki en kötü çeyreklik performansına doğru ilerliyor.

Altın fiyatları, haftaya ons başına 1.730 dolar civarında başladıktan sonra hafta basından bu yana yüzde 3’ten fazla düşüşle 1.679 dolar seviyesinde bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Sene başından bu yana dolar/TL’deki düşüşü takip ederek 400 TL’nin altına kadar gerileyen gram altın, dolar/TL’de son haftalarda yaşanan yükselişi takip ederek neredeyse 2021 yılbaşındaki seviyelere ulaştı.

Gram altın, dolar/TL’deki yükseliş ve küresel altın fiyatlarındaki düşüş arasında sıkışarak 449 TL civarında yatay bir seyir izliyor.