Advertisement

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı habere göre AMB, küresel yatırım bankalarının Brexit sonrasında da Londra’ya olan bağlılığının devam edip etmediğini mercek altına aldı.

Kaynaklar, AMB ve yerel düzenleyici kurumların AB müşterilerine yönelik risklere karşı bankaları gözden geçirdiğini belirtti. AMB’nin risk yönetimine dair bankalara detaylı sorular yönlendirdiği vurgulandı.

Söz konusu denetimin Goldman Sachs Group, JP Morgan Chase, Bank of America Barclays ve Morgan Stanley gibi uluslararası bankaların AB birimlerini kapsadığı ifade edildi.

İngiltere’nin AB’den ayrılma kararının üzerinden yaklaşık 5 yıl geçmesine rağmen finansal hizmetlere yönelik düzenlemelerdeki belirsizlikler sürüyor. Bankalar Avrupa’daki müşterilere hizmet verirken sermayenin ve yönetimin İngiltere’de olması denetimi de zorlu hale getiriyor.

2016’daki Brexit referandumundan bu yana milyarlarca dolar ve binlerce iş Paris, Frankfurt, Dublin ve Amsterdam gibi bölgelere gitti. Bu durum Londra’nın küresel finans merkezi konumunu henüz değiştirmese de AB gelecek yıllarda dönüşüm olacağını belirtiyor.