Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

PNC Financial Services Group Inc., Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA'nın ABD'deki bankacılık faaliyetlerini 11.6 milyar dolar bedelle alacağını doğruladı. PNC, anlaşma ile birlikte ABD'nin en büyük bölgesel bankası olacak.

PNC tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamaya göre söz konusu para transferi sabit fiyat yapısı içerisinde nakit fonlama ile yapılacak. Şirketin kârını 2022'ye kadar yüzde 21 civarında artırması ve 900 milyon dolardan fazla maliyet tasarrufu gerçekleştirmesi bekleniyor. Bankanın açıklamasında birleşme ve entegrasyon maliyetlerlerinin toplam 980 milyon dolar olacağı belirtildi.

JPMorgan Chase & Co. ve Bank of America Corp. gibi devler yeni eyaletlere açılıp dijital teklifler için her yıl milyarlarca dolar yatırım yaparken, bölgesel bankalar da ölçek büyütmeye çalışıyorlar. Geçen yıl BB&T Corp. ve SunTrust Banks Inc.'in 28 milyar dolarlık birleşmeye gitmesi, bölgesel bankaları ulusal lige taşıyabilecek yeni bir bileşme dalgasının başlangıcı olarak görülmüştü.

Sonrasında ise Kovid-19 pandemisi kredi kayıplarıyla ilgili endişeleri gündeme getirdi. Ayrıca bankaların gelirlerini baskılayacak düşük faizlerin yıllarca sürebileceği beklentileri güçlendi. Geçen yıl 14 milyar dolar kaynak toplamasının bu yana satın alınacak şirket arayan PNC kargaşayı fırsata çevirdi.

PNC ile BBVA arasındaki anlaşma, BB&T ve SunTrust'dan bu yana gerçekleştirilen ABD'deki en büyük bankacılık anlaşması oldu. BBVA hisselerinde prim yüzde 21'e kadar tırmanmasının ardından TSİ 12.00'de yüzde 14.5 oldu.

Anlaşma ile birlikte PNC, varlık miktarı açısından U.S. Bancorp ve Truist Financial Corp.'u (BB&T ve SunTrust'ın birleştikten sonra aldığı isim) geride bırakacak.

Türkiye'de Garanti Bankası'nın yüzde 49.85 hissesine sahip olan BBVA'nın mobil bankacılığa odaklanan ABD birimi son dönemde ağır zararlar kaydetmişti.