Advertisement
HABERLER ABONE OL

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES getirisi en yüksek yatırım araçlarından biri olarak yurttaşın teveccüh gösterdiği mecra olmayı sürdürüyor. Yüzde 25’lik devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılmasının yanı sıra emeklilik fonlarının gösterdiği performans sisteme girişleri daha da cazip hale getirirken tasarruf denildiğinde BES'in artık ilk sıralarda yer alması gözlerden kaçmıyor.

Emeklilik Gözetim Merkezi'nin (EGM) açıkladığı 8 Aralık 2022 verilerine göre katılımcı sayısının 7 milyon 829 bin olduğu BES’te toplam fon büyüklüğü 378.8 milyar lira oldu. Katılımcı sayısının 6 milyon 721 bin olduğu OKS’de ise fon büyüklüğü 30,7 milyar lira olarak kayıtlara geçti. BES’in toplam fon büyüklüğü OKS ve devlet katkısı dahil olmak üzere 409.5 milyar TL’ye, katılımcı sayısı da toplamda 14 milyon 550 bin kişiye ulaştı.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 2023 yılı sonu için 500 milyar TL fon büyüklüğü ve 17 milyon katılımcı hedeflerinin yukarı yönlü revize edilebileceği öngörüsü yapılıyor.

“Katılım hızlandı”

Soruları yanıtlayan Garanti BBVA Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer, bu yıl BES’te devlet katkısındaki maksimum sınırın 20 bin lira olduğunu hatırlattı.

Bu yıl katılımcı sayısında ciddi bir hızlanma yaşandığına dikkat çeken Göçer, özellike 18 yaş altı katılımcı sayısında önemli bir artış yaşandığını belirtti.

Fon büyüklüklerinde de önemli artışla yaşandığını söyleyen Göçer, “Getirilerin iyi olması nedeniyle birikimlerin önemli bir kısmı burada değerlendirildi. Ek katkı paylarının en hızlı büyüdüğü ay Ekim oldu” diye konuştu.

BES’e iki türlü ödeme yapılabilidiğini aylık ya da düzenli ödemelerin yanı sınıra ekstra kaynağın da fonlara yönlendirilecebileceğine dikkat çeken Göçer, “Devletin en yüksek ödediği katkı payı 20 bin 650 lira. BES’e yıl sonuna kadar 68 bin liralık katkı payı ödeyen BES katılımcısı bu miktarı alabilir. Bunu toplu yatırmak mümkün olduğu için 31 Aralık’a kadar vakit var” ifadelerini kullandı.

Kuşların verdiği zarar da sigortalanacak

Tarım Sigortaları Havuzu tarafından 2023 yılında kapsama alınacak riskler, ürünler ve bölgeler ile prim destek oranları 10 Aralık tarihli Resmi Gazete’de yayınlandı. Bitkisel ürünler için dolu ana riski ile birlikte, fırtına, hortum, yangın, heyelan, deprem, sel ve su baskını ve kara, hava, deniz taşıtına çarpma riskleri ile tarla ürünlerinde, sebzelerde ve çilek ürününde yaban domuzu zararı, pamuk ürününde hasat döneminde miktar kaybına yol açan yağmur zararı, ayçiçeği ürününde kuş zararı ek riskleri dolu paketi halinde verilecek.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Şencan, "Stabil ekonomilerde her ne kadar penetrasyon oranını korumak ve yükseltmek mümkün görünse de değişken ekonomik koşullarda da varlıkların değerinin artmasına bağlı olarak sigorta önem kazanıyor. O nedenle penetrasyon konusunda ümitliyim. Mevcut penetrasyon oranı yüzde 4-5’lere çıkabilir” dedi.

AXA Sigorta CEO’su Yavuz Ölken, ekonomik kriz, doğal afetler ve jeopolitik gelişmelerle belirlenen 2022 yılında sigorta sektörünün olumsuzluklardan en çok etkilenen sektör olduğunu belirtti. 2022 yılının zorlayıcı dinamiklerini “kusursuz fırtına” olarak adlandıran Ölken ayrıca, gelecek yılda da belirsizliğin sigorta sektörünü etkileyeceğini ifade etti.