Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Bilişim Vadisi Kocaeli, İzmir, İstanbul ve Bakü’nün ardından Almanya’nın Karlsruhe eyaletinde girişimcilere kapılarını açıyor.

Avrupa’ya bu yıl Almanya’dan açılacak olan Bilişim Vadisi, Karlsruhe eyaletinde mobilitenin kümelendiği noktada yer almayı planlıyor.

Gündem Teknoloji programına konuk olan Bilişim Vadisi Genel Müdürü Ahmet Serdar İbrahimcioğlu, mobilite alanındaki çalışmalarını “Bilişim Vadisi otomotiv sektörünün dijital dönüşümünü sağlamada önemli bir yere sahip. İhracatta birinci kalem otomotivdi. Kimya öne geçti ancak yine güçlü kasımız otomotiv. Otomotiv sektörünün bu dönüşümünü yakaladığımızı düşünüyoruz. Otomotiv yan sanayindeki gücümüzü mobilite ile beraber dönüşecek bu araçlarda, yan sanayinin de dönüşüme ayak uydurup önemli bir ihracat geliri oluşturmayı hedefliyoruz. Temel çalışma odağımız girişimci geliştirme ekosistemini oluşturmak.şeklinde ifade etti.

“120 girişimi Mobilite Hızlandırma Programı’na aldık”

Destekledikleri girişimlere dair İbrahimcioğluMilli Teknoloji Hamlesi kapsamında TOGG projesi devreye alındı. TOGG’a ev sahipliği yapan Bilişim Vadisinde girişimcilik ekosisteminin gelişmesine katkıda bulunduk. Birincil dikey çalışma alanımız mobilite. Mobilite Hızlandırma Programlarına 1.200 girişimci başvurmuş 120 girişimciyle hızlandırma programı yaptık. Bunların bir kısmı TOGG ile beraber çalışıyor. Sanayicilerle beraber programlarımızla tedarikçi havuzu oluşturuyoruz. 2030 yılında AB yüzde yüz elektrikli araçlara geçecek ve sadece elektrikli değil, otonom araçlara geçiş başladı ve yüzde 70’te otonom ve bağlantılı araçlara geçileceği söyleniyor. Dolayısıyla Bilişim Vadisinde otonom araç teknolojilerine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Fiziksel altyapıyı kuruyor, entelektüel kaynağı geliştirip, fonlarımızla yatırım desteği sunuyoruz. 2022 yılında tekno girişimci sayısı 10 binler civarındaydı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2030 yılına kadar 100 bin tekno girişimciye ulaşılması hedefi var. Finansal kaynak noktasında TÜBİTAK, KOSGEB hibe programlarından yararlanabilir. Bilişim Vadisi İzmir’de İzmir Yüksek Enstitüsü ile beraber. İzmir’de yenilenebilir enerji alanında global bir marka çıkartabiliriz.” dedi.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 500 milyon TL’ye ulaştı

Bilişim Vadisi Genel Müdürü finansman kaynağına ilişkin “Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 100 milyon TL ile başladı, bugün büyüklüğü 500 milyon TL’ye ulaştı. 29 girişime yatırım yaptık, 12 girişimci ile pazarlık halindeyiz. Küçük ölçekli girişimlere, tohum aşamasındakilere hazırladığımız bir fonumuz daha var.” açıklamasını yaptı.

“Bilişim Vadisi bu yıl Almanya’da girişimcilere kapılarını açıyor”

Yurtdışı yatırımlarına dair Serdar İbrahimcioğlu “Bakü ile Orta Asya’ya açılmış oluyoruz. Bilişim Vadisi Bakü ofisini kurduk. Sırada Avrupa var. Almanya’da üniversite kentinin içinde alan seçtik. Bilişim Vadisi’nin bu yıl içerisinde Almanya’da yerleşkesini açmış olacağız. Otomotiv sektörünün olduğu yerde mobilite ağırlıklı yerleşkemiz olacak. Yerleşkeyi Karlsruhe’de açmayı planlıyoruz.” açıklamasını yaptı.