Advertisement

Çin'in ABD vergilerine karşı misilleme olarak 1.1 trilyon dolarlık ABD hazine tahvili stokunu elden çıkarması fikri genellikle imkansız ihtimal dışı olarak görülür ve ABD'den daha çok Çin'e zarar verecek nükleer bir seçenek olarak algılanır.

Ancak yine de küresel finans piyasalarındaki çalkantı Pekin'i 15.9 trilyon dolarlık ABD tahvil stokunu azaltmaya itebilir. Çin, misilleme için değil, serbest düşüşe geçmesi durumunda parasını korumak için ABD tahvili satabilir. Çin dışında işlem gören yuan ticaret gerginliğinin tırmanmasıyla bu ay yüzde 2.4 değer kaybetti ve dolar karşısında Aralık'tan beri en zayıf seviyesine geriledi.

Dolar/offshore yuan paritesi, TSİ 09:10'da 6.9033'te sakin seyretti.

Çin'in ABD tahvillerini satarak ticaret savaşında silah olarak kullanması konusu Çinli bir gazetecinin Pazartesi günkü Twiter iletisiyle yeniden gündeme geldi. Global Times Genel Yayın Yönetmeni, Twitter iletisinde “Birçok Çinli bilim insanı ABD Hazine tahvillerinin elden çıkarılmasını tartışıyor.” dedi.

Geçen haftaki ticaret görüşmelerinin sonuçsuz kalmasının ardından Pekin tarafından Pazartesi günü yapılan açıklamada karşı tedbir olarak bazı ABD ürünlerinde vergi artırımına gidileceği belirtilmişti.

Columbia Threadneedle Investments tahvil birimi küresel yönetici yardımcısı Gene Tannuzzo, “Çin'in ABD Hazine tahvillerini satması bir risk, ancak bunun vergilere karşı bir misilleme olma durumuyla pek ilgisi yok, bu daha çok kur yönetimiyle ilgili.” dedi. Tannuzzo, Çin'in yuanı savunmak durumunda kalırsa ABD tahvillerini satacağını ekledi.

Macquarie Securities Ltd. ise sermaye çıkışları ve sert değer kaybına yol açacağı için Çin'in yuandaki düşüşün kontrol dışına çıkmasına izin vermeyeceğinin altını çiziyor. Çinli yetkililer yuanın sermaye çıkışı nedeniyle yaklaşık yüzde 7 değer kaybetmesi sonrasında 2016'da 188 milyar dolarlık ABD tahvili sattı. Bu, Çin'deki toplam ABD Hazine tahvili stokunun yüzde 15'i idi.

Tannuzzo, ticaret anlaşmasına varılmaması durumunda yuanda yüzde 7'lik değer kaybı öngörüyor. Çin'in toplam ABD tahvili stoku geçen yıl yaklaşık yüzde 5 azalmıştı.

Çin'in sahip olduğu ABD tahvilleri hala ABD resesyonu öncesinin iki katı seviyelerinde bulunuyor ve ülkenin 3.1 trilyon dolarlık Döviz rezervinin üçte birini oluşturuyor.