Advertisement

Yeşil teknolojileri kullanan Çinli bir gayrimenkul proje geliştirme şirketi daha borç ödemelerini gerçekleştirmeyen inşaat şirketleri arasına katıldı. Böylelikle Çin’de borçlu şirketlerin ülke dışı tahvillerdeki temerrütleri rekor seviyeye sıçradı.

Merkezi Pekin’de bulunan ve ülke çapında enerji tasarrufu sağlayan konutlar inşa eden Modern Land China Co., Pazartesi günü vadesi dolan 250 milyon dolar tutarında tahvilin ya ana para ya da faiz ödemesini gerçekleştiremedi.

Açıklamada, şirketin uluslararası hukuk danışmanlık şirketi Sidley Austin ile çalıştığı ve yakın bir zamanda bağımsız mali danışmanlarla çalışmasının beklendiği kaydedildi.

Çinli finans platformu Cailian, Modern Land’ın, ödemeyi gerçekleştirememesinden önce, elden çıkarma, borçlanma ve stratejik yatırımcı bulma gibi yollara gittiğini kaydetti.

Rekor temerrüt

Çinli borçlu şirketler, bu yıl şimdiye dek, yabancı para cinsi tahvillerde en az 8,7 milyar dolar tutarında temerrüde düşerek rekor kırdı. Bu temerrütlerin üçte biri gayrimenkul sektöründen kaynaklandı.

Bu rekor, emlak geliştirme devi China Evergrande Group’un içinde bulunduğu krizin tüm dünyada birçok yatırımcıyı tedirgin ettiği bir ortamda, yetkililerin gayrimenkul sektöründeki aşırı kaldıraçtan dolayı kısıtlamalar getirmeleri ile birlikte gerçekleşti.

Kredi notları hızla düşürülüyor

Çinli emlak geliştirme şirketlerinin kredi notlarının düşürülmesi Ekim ayında hız kazandı ve üst üste ikinci ayda rekor zirveye çıktı.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s Investors Service, S&P Global Ratings ve Fitch Ratings, 21 Ekim itibarıyla sektörde 44 kez not indirimine gitti. Bu şirketler Eylül ayında 34 kez not indirimi yapmıştı.