Advertisement

Deutsche Bank AG, kendi bünyesindeki tahvil traderlarının Wall Street'teki rakiplerinin performansını yakalama veya geçme yolunda olduğunu ve geçen yılın sonunda başlayan piyasa rallisinin devam etmesiyle birlikte art arda dördüncü çeyrekte de gelirlerini artıracağını belirtti.

Bankanın yatırımcı ilişkileri biriminin başındaki isim James Rivett, son analist toplantısında Deutsche'nin üçüncü çeyrek alım satım işlem gelirinin, Wall Street bankalarının yüzde 12'lik artış tahminine paralel ya da üzerinde olduğunu söyledi. Söz konusu performans, geçen yılın üçüncü çeyreğinde geliri 99 milyon euro azaltan tahvil değerlemesi ayarlamalarını ve Tradeweb etkisini içermiyor.

Rivett, değerlendirmesinde "Biz yeniden odaklanma stratejimizin işe yaramaya başlamasıyla birlikte çekirdek yatırım bankacılığı müşteri etkisinde mevcut olan pozitif momentumu görebildiğimizi sürekli söyledik." dedi.

Wall Street'teki diğer bankalar gibi Deutsche'nin alım satım faaliyeti, geçen yılın sonunda başlayıp piyasadaki pandemi kaynaklı volatiliteyle birlikte yoğunlaşan alım satım işlemlerdeki artıştan fayda gördü. CEO Christian Sewing, diğer birimler beklenen hızda büyüyemese de, piyasada lehine olan gelişmelerin de etkisiyle gelir hedeflerine bağlı kaldı.

Son durum itibarıyla 2022 gelir hedefini teyit eden Deutsche Bank, kilit önemdeki gerekçe olarak yatırım bankacılığındaki beklenenden hızlı büyümeyi gösteriyor.

Sewing bankanın gelirini 2022'de 24.5 milyar euroya çıkarmak istiyor. Analistler ise bu konuda şüpheli. Öyle ki Bloomberg anketinden çıkan sonuç 22.3 milyar euroluk bir beklentiyi işaret ediyor.