Advertisement

Bloomberg Dolar Spot Endeksi (BBDXY) altı seanslık yükselişini sürdürerek Salı günü üç yılın en yüksek seviyesini görmüştü. Asya işlemlerinde kazançlarının bir kısmını geri veren doların son hareketleri diğer para birimlerinde sert dalgalanmaları beraberinde getirdi.

Avustralya Doları 2003'ten beri en düşük seviyeye geriledi ve Yeni Zelanda Doları karşısında 1 seviyesine yaklaştı. Bu seviye 1970'lerden beri görülmedi. Kanada Doları dört yılın düşüğüne geriledi, sterlin ise Eylül'den beri en zayıf seviyeye yakın seyrediyor. Sadece yen ve frank bu ay doların önünde kalmayı başardı.

Finansal piyasalardaki fonlama krizi, Fed'in bu ay iki kez faiz indirmesine rağmen dolara yeni ivme kazandırdı. Dolar talebi, euro karşısında ABD parasını tutmak için ödenen primi yükselterek Salı günü 2011'den beri görülmemiş seviyelere taşıdı.

ScotiaBank baş Döviz stratejisti Shaun Osbourne, likidite gerginliği sürdükçe doların büyük bir ihtimalle güçlü kalacağını belirtti. Osbourne, "Piyasalar göreve büyüme ya da faiz gibi temel göstergelerden yön bulmuyor. Harekete neden olan likidite, volatilite ve kredi sorunları. Fonlama/borç verme/tahvil piyasaları boyunca gördüğümüz bozulma sürebilir." dedi.