Advertisement

İsveç Merkez Bankası'nın ekonomiyi kurtarmak için gereken her şeyi yapma taahhüdünü gerçekleştirebilmesi için yüzyıllık yasalarından bazılarının değişmesi gerekebilir.

352 yıllık tarihiyle dünyanın en eski merkez bankası Riskbank'ın, Covid-19'un tetiklediği kriz karşısında gereken politikalara ayak uydurabilmesi için yönetimini sağlayan yasaların arayı kapatması gerekebilir. Bankanın, son acil durum paketinde belirttiğinin aksine, yasalara göre şirketler tarafından ihraç edilen tahvilleri alma hakkı bulunmuyor.

Meclis komisyonunun bankanın politika çerçevesinin denetiminden sorumlu sekreteri Niklas Schullerqvist, "Mevcut Riksbank Yasası'nın amacı bankaya birincil ya da ikincil piyasada doğrudan şirket tahvili ya da diğer özel sektör araçlarında alım için izin vermek değil." dedi.

Stockholm merkezli bankanın acil durum genişleme planı dahilinde 5.6 milyar kron (568 milyon dolar) tutarında özel sektör ticari kağıdı aldı. Ancak sık sık dile getirdiğinin aksine en büyük İskandinav ekonomisi için önemli bir finansman kaynağı olan şirket tahvili alımından uzak durdu.

Özel sektör tahvili alımlarının ekonominin bazı kısımlarını desteklemek için göz önünde bulundurulabileceğini belirten Schullerqvist, Riksbank'ın kamu yardımıyla ilgili olarak Avrupa Birliği (AB) yasalarını değerlendirmesi gerektiğini söyledi.