Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

Cumhurbaşkanı ve AK Parti lideri Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada ekonomiye yönelik açıklamalarda bulundu.

Erdoğan asgari ücrete dair "Asgari ücretten emeklilik düzenlemesine kadar gündemimizdeki diğer başlıkları da kısa sürede yoluna koyacağız. Büyük ihtimalle yarın asgari ücret konusunu da bakanımla bugün görüşmeleri yapmak suretiyle inşallah açıklayıp onu da yoluna koymuş olacağız." dedi.

Erdoğan, TBMM kulisinde gazetecilere yaptığı açıklamada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile konuşup, asgari ücret konusunda adım atacaklarını söyledi. Erdoğan, "Herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok, bizim sırtımızda küfe var" diye konuştu.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısının ardından Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, kendi resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu, bu rakamın verilmemesi durumunda masada olmayacaklarını belirtmişti.

"Enflasyon tepetaklak inecek"

Enflasyonu düşürmenin önünde engel kalmadığını belirten Erdoğan şu açıklamaları yaptı; "Yüksek enflasyonun ve hayata pahalılığının fırsatçılığa dayalı sebeplerini kaldırmak için yoğun çaba harcadık. Yılbaşından itibaren işçi, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamların fırsatçıların açgözlülüğüyle eriyip gitmesine göz yumamayız. Enflasyonu hızla belirlediğimiz seviyelere düşürme dışında engel kalmamıştır. Enflasyonun tepetaklak aşağı ineceğine şahit olacağız."

Yeni paketler devreye aldıklarını belirten Cumhurbaşkanı "İşletmeler için 250 milyar liralık paketi paylaşmıştık. Merkez Bankası'nın yüzde 9'a indirdiği faizle, burası önemli, istiyoruz ki yatırımcı yatırım yapsın. Faizler yüksek demesin. Buyur işte bak faiz yüzde 9, hadi yatırım yap. Yatırımdan sonra istihdam geliyor, sonra üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme geliyor. Türkiye yıl sonu itibariyle inanıyorum ki bu yılı yüzde 4-5 büyümeyle kapatacak." değerlendirmesini yaptı.