Advertisement

Çin’in gayrimenkul sektörünün sağlığına ilişkin endişeler haftanın ilk işlem gününde Hong Kong piyasasına da sıçradı ve emlak şirketlerinin hisse senetlerine bir yılı aşkın sürenin en güçlü satışını getirerek, bankalardan Ping An Insurance Group Co.’ya, tüm hisseleri ve yüksek faizli dolar tahvillerini aşağı çekti.

Hang Seng Emlak Endeksi yüzde 5,9 kadar gerileyerek Mayıs 2020’den bu yana en büyük düşüşünü gerçekleştirirken, Çin’in piyasa değeri açısından en büyük sigorta şirketi Ping An Insurance Hong Kong piyasasında yüzde 7,3 değer kaybetti. Hong Kong’un gösterge endeksi Hang Seng yüzde 3,3 ile son iki ayın en büyük günlük kaybını yaşadı. Yatırım yapılabilir seviyenin altında nota sahip Çin dolar tahvilleri ise 2 sent kadar geriledi.

Yatırımcıların haftalardır süren China Evergrande Group merkezli endişeleri, Çinli yetkililerin hükümetin dünyanın en yoğun borca sahip emlak geliştirici şirketine ilişkin sessizliğini korumasının ardından hızla yayılıyor.

Bocom International Holdings Co Ltd.’nin Hong Kong ve Çin Emlak Araştırma Müdürü Philip Tse, “Yatırımcılar bugünlerde yüksek borca sahip şirketler konusunda endişeli olabilir ve değerlemelere fazla bakmayabilir. Hükümet Evergrande konusunda açık bir işaret vermez ya da gayrimenkul sektörüne ilişkin kısıtlamalarını gevşetmezse düşüş daha da sürecek” dedi.

Evergrande problemi etkisini hissettirmeye devam ediyor

Çin emlak devi Evergrande’nin finansal sistemi tehdit eden borç krizinde bu hafta önemli bir viraj alınacak. 300 milyar dolardan fazla borcu bulunan Evergrande’nin iki bonosu için perşembe günü faiz ödemesi yapması gerekiyor.

Halihazırda banka kredi geri ödemelerinde geri düşen emlak devinin işlem gören tahvil ve bonolarının da değeri giderek düşüyor.

Evergrande’nin bir bonosu, işlemlerde ihraç fiyatının yüzde 30’una kadar gerileyerek güçlü iflas riskine işaret etti. Çin cuma günü finansal sisteme 14 milyar dolarlık kısa vadeli nakit sürse de Evergrande borç riskinin yayılma endişesi piyasalarda hakim. Evergrande hisseleri Hong Kong’da %19 gerileyerek pazartesi gününü tarihi dip seviyeden kapatma yolunda. Çin emlak firmalarının hisseleri Evergrande ile birlikte düşerken yatırım yapılabilir notun altındaki dolar cinsi özel sektör tahvil endeksinde getiri yüzde 14 ile son 10 yılın zirvesine ulaştı.