Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Bloomberg HT'de Hande Berktan'a konuk oldu. 

Petrol piyasalarının 100 yıldır yaşamadığı bir şoku yaşadığını belirten Birol ilk defa hem talepte inanılmaz düşüş olduğunu hem de üretimde çok hızlı bir artış olduğunu söyledi. Birol "Çok fazla kullanılmayan petrol var bu da fiyatlara çok baskı yapıyor" dedi. 

Fiyatların bu seviyelere düşmesinin Türkiye gibi petrol ithal eden ülkeler için iyi haber gibi görünse de durumun normal olmadığını söyleyen Birol şu uyarıda bulundu, "dünyadaki petrol endüstrisinin çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalması dünya ekonomisinde son derece kaygı verici gidişatı daha da zorlayacak, bu Türkiye'yi de etkiler. 

'TEHLİKE ÇANLARI ÇALIYOR'

"Yani Türkiye gibi ithalatçı ülke açısından bile fiyat düşüşünün yararlı olduğu yanlış bir yaklaşım, daha büyük düşünmek lazım. Buradaki tehlike çanları tüm dünya için çalıyor."

Fiyatlardaki düşüşün Türkiye'nin cari açığına etkisi nasıl olur sorusuna Birol "bunu sadece cari açıkla ölçmek isabetli olmayabilir, cari açıkta düşüş olacaktır ama bunun yanında Türkiye'nin ihracatında düşüş yaşanacak, dünya ekonomisi negatif seyredecek. Cari açığın düşüşü iyi olur ama petroldeki kaygı verici gelişmelerden Türkiye de nihai olarak etkilenecektir.." yanıtını verdi.

Birol fiyatların bu seviyelerden biraz artmasının rahatlama sağlayacağını, dünya ekonomisine nefes alma imkanı vereceğini vurguladı.

Birol bu hafta gerçekleşecek OPEC toplantısına dair beklentilerini de şu sözlerle anlattı, "10 milyon varillik bir kısıntı yapsalar bile sorunu çözemez. Yani piyasadaki kötüye gidiş devam edecek, onun için ben Suudi Arabistan ve diğer ülke bakanlarıyla konuşarak bu Cuma günü G20 olağanüstü toplantısı yapılma önerisinde bulundum, burada daha etkin kararlar alınabilir. Daha büyük bir kısıntıya gidilebilir mi göreceğiz, umarım güzel bir sonuç çıkar ama çıkmazsa bile uluslararası camianın belli bir irade koyma teşebbüsü de olumlu bir işaret olur" şeklinde konuştu. Birol 10 milyon varillik kesintinin piyasalara sadece birkaç günlük olumlu hava getireceğini ifade etti.