Advertisement
HABERLER ABONE OL

Fed Başkanı Powell’ın son dönemde piyasalarda artan endişelere karşın, enflasyonda kalıcı yükseliş riski görmediği yönündeki beyanlarının ardından bazı Fed yetkililerinden de benzer açıklamalar geldi.

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan, ülkede enflasyonun yüzde 2,5’e çıkıp tekrar düşüşe geçeceğini öngördü. Bu tahmine göre Dallas Fed’in ABD’de 2021 büyümesini yaklaşık yüzde 6,5 olarak öngördüğünü belirten Kaplan, bu tahminin gerçekleşmesi durumunda işsizlik oranının yıl sonunda yüzde 4’e gerileyeceğini belirtti.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans da belli bir süre için yüzde 3 enflasyonun dahi kabul edilebileceğini kaydetti. Evans, enflasyondaki yükselişin kalıcı olup olmadığına dair bir fikir sahibi olmak için aylar geçmesi gerekeceğini ifade etti.

Fed Üyesi Lael Brainard da ekonominin açılmasıyla yaşanacak enflasyonist baskıların “geçici” olmasını beklediğini söyledi. Brainard, “Para politikamızın ileriye dönük yönlendirmesinin temeli görünüme değil sonuçlara dayanıyor” dedi.

Powell da çok yüksek enflasyon beklemediklerini açıklamıştı

Fed Başkanı Jerome Powell, ulusal radyoya verdiği bir röportajda, yüzde 2 enflasyon hedefine güçlü bir şekilde bağlı olduklarını belirtmişti.

Powell, "Öyle görünüyor ki oranlar aşılama ve nihayetinde büyüme hakkındaki haberlere yanıt verdi. Yani daha yüksek büyüme, daha yüksek enflasyon, Kovid-19 salgınında düşük vakalar. Aslında iyileşen ekonomik görünüm hissi var." ifadelerini kullanmıştı

Powell, bunun düzenli bir süreç olduğunu belirterek, "Düzenli bir süreç olmasaydı ya da şartlar toparlanmamızı tehdit edecek kadar sıkılaşsaydı endişelenirdim." şeklinde konuşmuştu.

Enflasyon endişelerine ilişkin bir soru üzerine ise Powell, çok yüksek enflasyon beklemediklerini, enflasyonla karşılaşılması halinde ise gerekli araçlarının olduğunu ifade etmişti.