Advertisement
HABERLER ABONE OL

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş riskli varlıkların cazibesini azaltıyor. Gelişen ülkelere yönelik karamsarlık artarken gelişen ülkelerin hisse senedi piyasaları bu yılki yükselişini tersine çevirmeye hazırlanıyor.

MSCI Gelişen Piyasa Hisse Senedi Endeksi bugün yüzde 0.4 düştü. Endeks böylece 5. günde de düşüşünü sürdürdü, bu 6 ayın en uzun soluklu düşüş serisi oldu. Endeks Şubat ayında gördüğü zirvenin yüzde 10 altında seyrediyor.

Singapur’daki TD Securities’de Gelişen Asya ve Avrupa Stratejisti olan Mitul Kotecha “ABD tahvil faizleri ve güçlü dolarla yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesi veya geçmiş kazançlarından kâr etme çabası gelişen ülke hisse senetlerini olumsuz etkiliyor. Kısa vadede tersine dönüş görmek zor” yorumunu yaptı.

ABD tahvil faizlerindeki yükseliş ve Brezilya’dan Rusya’ya bu ay para politikalarında sıkılaşma dalgası gelişen ülke Borsalarındaki rallinin sürdürülemez olduğu endişesine yol açıyor. Gelişen ülke varlıkları geçen sene Mart’tan beri sert yükseliş kaydetmişti.

Bu yıl MSCI Gelişen Ülkeler Kur Endeksi de yüzde 1’in üzerinde düştü.