Advertisement

Hong Kong’un kendi yetiştirdiği yatırım bankacıları, Çin’den gelen iş bitiricilerin Asya’nın en büyük finans merkezinde üst düzey pozisyonları işgal etmesiyle birlikte, itibarlarını hızlı bir şekilde kaybediyorlar.

Böyle bir değişim, Çin’den gelen çalışanlar Çinli tahvil ihraççıların Hong Kong’daki rolünün artmasıyla, uzun süredir kaçınılmaz olarak düşünülürken, son zamanlarda değişimin hızının artması bazı sektör veteranlarını sarsmış gözüküyor.

Bu değişimin, Çinli menkul kıymet firmalarının protestolardan sonra Hong Kong’luları çalıştırmak ve terfi ettirmek istememesinden kaynaklandığı kaydediliyor.

İnsan kaynakları şirketi Robert Walters’a göre, yerellerin yatırım bankası işlerindeki payı iki yıl önce %40 civarındayken, şu an %30’a gerilemiş durumda. Bu pozisyonların %60’ı Çinliler tarafından doldurulurken, %10’u denizaşırı ülkelere mensup çalışanlardan oluşuyor.

Aynı trend şirketlerin üst düzey pozisyonları için de geçerli. Araştırma şirketi Wellesley’in verilerine göre, üst üdzey pozisyonların %50’sinden fazlasında Çinliler bulunuyor.