Advertisement

Japonya'da kritik enflasyon göstergesi Haziran'da yükseliş kaydederek Japonya Merkez Bankası üzerinde yeni bir baskı unsuru oldu.

Ülkede gıda hariç tüketici fiyatları Haziran'da yıllık yüzde 2,2 arttı. Mayıs ayında bu oran yüzde 2,1 olarak kaydedilmişti. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini Haziran'da yüzde 2,2'lik bir yıllık artış gerçekleşmesi yönündeydi.

Enerji ve gıda hariç enflasyon aynı dönemde yüzde 1'e yükselerek, yüzde 0,9'luk beklentinin üzerinde gerçekleşti.

Manşet enflasyon ise yüzde 2,4'e geriledi.

Japonya Merkez Bankası duruşunu korumuştu

Japonya Merkez Bankası (BoJ) küresel merkez bankalarından ayrışan para politikası duruşuna devam etti.

Japonya'da enflasyon artan yakıt ve emtia maliyetleri nedeniyle yüzde 2 hedefinin üzerine çıkarken, BoJ, küresel büyümedeki yavaşlamanın ekonomik görünüme gölge düşürmesiyle ekonomiye verdiği desteği geri çekmek için acele etmediğini tekrarladı.

BoJ para politikası kararının ardından yaptığı açıklamada "Japonya ekonomisine yönelik belirsizlik çok yüksek. Mali piyasa ve Döviz piyasası hareketlerine ve bunların ekonomi ve fiyatlar üzerindeki etkilerine karşı dikkatli olmalıyız" dedi.

BoJ'un faiz toplantısının ardından yapılan açıklamada, gösterge faiz oranının yüzde -0,10 olarak kalmasına karar verildiği belirtildi. Piyasa beklentisi de faizlerin değişmeyeceği yönündeydi.