Advertisement

ABD ile Çin ticaret savaşlarını daha fazla artırmamak konusunda anlaşırken JP Morgan Chase Yöneticisi piyasalarda bu nedenle oluşan iyimserliğin birkaç ay sürebileceğini ifade etti

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Japonya'da hafta sonu gerçekleşen G20 zirvesinde karşılıklı olarak ürünlerine ek tarife getirmeme konusunda uzlaştı. Bu haber Asya Pasifik bölgesi Borsalarında yükselişe neden oldu.

J.P. Morgan Chase Asya Pasifik Başkanı Jing Ulrich Dünya Ekonomik Forumu'nda CNBC'ye yaptığı değerlendirmede "Şimdilik piyasalar daha iyimser fiyatlama yapıyor, bence bu iyimser ton birkaç ay daha sürebilir" yorumunu yaptı.

Ulrich hafta sonu yaşanan gelişmelerin küresel ekonomi üzerinde geçici de olsa bir belirsizliği ortadan kaldırdığına, artık yatırımcılaırn hisse senetlerini etkileyen şirket karlılıkları ve Çin ekonomisinde reformlar gibi diğer konulara odaklanabileceğine dikkat çekti.

GEVŞEK PARA POLİTİKALARI

Uzman, yatırımcı algısının Merkez Bankaları'nın para politikalarında gevşeme isteğinden olumlu etkileneceğini ifade etti ve "Fed ve Avrupa Merkez Bankası gibi büyük bankalarının faiz indirmesi, ticaret savaşının neden olduğu bazı olumsuz ekonomik gelişmeleri tersine çevirmeye yardımcı olabilir" değerlendirmesini yaptı.

ABD ile Çin'in ticaret gerilimini çözmek için tam anlaşmaya varmadığını da hatırlatan uzman "Bu da gelecek  aylarda ticaret savaşlarının takip edileceği anlamına geliyor" yorumunu yaptı.

 

Kapat