Advertisement

Coinbase Global Inc., SEC’e halka arz başvurusu yaptığını açıkladı.

Coinbase, 2018’de Tiger Global Management tarafından yönetilen fonlama turundan 8 milyar dolardan fazla değerlemeyle çıkmıştı. 2012’de faaliyete geçen şirket, bu turda 500 milyon dolardan fazla fon elde etmişti. Coinbase, 100’den fazla ülkede 35 milyonu aşkın onaylı kullanıcısı olduğunu ve platformundaki varlık tutarının 25 milyar doların üzerinde olduğunu belirtiyor.

MultiCoin Capital kurucusu Kyle Samani, halka arzın sektör için “büyük bir olay” olacağını belirtti. Kendisi de Coinbase yatırımcısı olan Samani, halka arzın yatırımcılara “spesifik bir varlığa yatırım yapmadan kripto sektörüne yatırım yapmak için bir yol sunacağını” kaydetti.

San Francisco merkezli şirket Coinbase Global Inc., duyurusunda Borsaya açılma planı hakkında ayrıntı vermezken, bir şirket temsilcisi de yorum yapmayı reddetti.

- Bitcoin rekor seviyelerde

Bu yıl fiyatını ikiye katlayan Bitcoin, perşembe günü 23 bin doları aşarak rekor seviyeye tırmandı. PayPal, müşterilerine işlemlerinde Bitcoin kullanma olanağı sağlarken, aralarında Square ve MicroStrategy’nin de bulunduğu bir dizi şirket kripto paraya yatırım yaptı. Bu gelişmeler, daha fazla kurumsal yatırımcının Bitcoin’e yatırım yapacağı beklentisini körüklüyor.

Halihazırda bir dizi kripto para şirketi, özellikle de borsaları, yıllık bazda yüz milyonlarca dolar gelir elde ediyor. Önümüzdeki aylarda başka şirketlerin de halka arz edilmesi veya satın alınması bekleniyor. 2020, ABD’de halka arzlarda en yüksek hacimli yıl oldu.

Bloomberg tarafından derlenen veriye göre, halka açılan şirketler bu yıl 175 milyar dolardan fazla gelir elde ettiler. Sadece aralık ayında 63 şirket halka arzlardan 23 milyar dolar topladı.