Advertisement

Kudlow: Çin görüşme masasına dönmezse sonuçları olur

Kudlow: Çin görüşme masasına dönmezse sonuçları olur

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Kudlow, Çin'in ticaret anlaşması için Trump'ın davetine rağmen masaya dönmezse bunun sonuçları olacağını söyledi

14 Haziran 2019 Cuma, 08:36 Güncelleme: 14 Haziran 2019 Cuma, 08:58

Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump'ın halen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'den ticaret görüşmelerinin yeniden başlayabilmesi için bir yanıt beklediğini söyledi ve davetin reddedilmesi durumunda Pekin'in sonuçlarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

Kudlow Perşembe günü Washington'da katıldığı bir etkinlikte, "Başkan Trump bir görüşme için güçlü isteğini dile getirdi, ancak toplantı henüz resmi olarak programa alınmadı, bu nedenle bu noktadan başlayarak durumun nasıl gelişeceğini izleyeceğim" dedi.

Kudlow, Çin'in toplantıya katılıp katılmayacağına ilişkin soru üzerine, "Bu konuda yorum yapmak bile istemiyorum. Sadece başkanımın oturup görüşmek için güçlü bir istek gösterdiğini söylüyorum. Başkan ayrıca eğer bu toplantı gerçekleşmezse, sonuçları olabileceğini de söyledi. başkan görüşmeyi tercih edecektir" dedi.

Başkan Trump defalarca, Xi'nin 28-29 Haziran'da Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 liderler zirvesinde kendisi ile bir araya gelmemesi durumunda Çin ürünlerine gümrük tarifelerini yükselteceği tehdidinde bulunmuştu. Trump, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin Pekin'i geçici anlaşmada verdiği taahhütlere uymamakla suçlamasının ardından çöken ticaret müzakerelerinin yeniden başlayabilmesi için bir son tarihi olmadığını söylemişti.

Kudlow, Çinlilerin "dengeli" bir anlaşma istediklerini, ancak ABD'nin bakış açısından bunun mümkün olmadığını kaydetti. Kudlow, "Sözde dengeli bir anlaşmaya varamayız, zira dengesiz bir ilişki içindeyiz. Mevcut dengesizlik için düzeltmeler ve çarelet arıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.219 0,00
USD/TRY 5,8669 0,72
EUR/TRY 6,5705 0,74
EUR/USD 1,1194 0,00
FAİZ 21,95 0,00
ALTIN/ONS 1.344,84 -0,13
BRENT 62,34 0,32
© haberturk.com
Yukarı