Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel piyasalar ABD istihdam verilerini bekliyor.

ABD verisi öncesi dolar aralıksız ikinci haftalık düşüşüne doğru ilerliyor. Wall Street endeksleri Perşembe günü yükseldi. Dow Jones yüzde 0,37, S&P 500 yüzde 0,28, Nasdaq yüzde 0,14 artıda kapandı. Enerji hisseleri S&P 500 endeksini yeni bir rekora taşıdı.

Yeni işlem gününde ilk vadeli işlemlerde yükseliş sürdü.

Topix endeksi 30 yılın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi

Asya Borsaları bu sabah karışık seyrederken, MSCI Asya Pasifik Endeksi ocaktan bu yana en uzun yükseliş serisi ile 6 gündür artıda. Japon Nikkei endeksi, Başbakan Suga’nın istifa kararı sonrası yüzde 2'ye varan yükseliş kaydetti. Topix endeksi yüzde 1,6 yükselişle 1991 yılından bu yana en yüksek kapanışı gerçekleştirdi.

Çin teknoloji hisseleri öncülüğünde Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 endeksleri geriledi.

Aralıksız 3 günde yüzde 0,52 düşen Bloomberg Dolar Endeksi bu sabah 1.141 seviyesinde yatay.

Küresel piyasalar tarım dışı istihdam verisine odaklandı

Temmuz'da 943 bin artış kaydeden tarım dışı istihdamda 725 bin kişilik yükseliş bekleniyor. İşsizlik oranının da yüzde 5,4’ten yüzde 5,2’ye gerilediği tahmin ediliyor. Öncesinde çarşamba günü açıklanan ADP özel sektör istihdam verisi 625 bin kişilik artış beklentisine karşın 374 bin artışa işaret ederken, Perşembe günü açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvuruları ise beklentilerin üzerinde düşerek pandemi döneminde görülen en düşük seviye olan 340 bin olarak açıklandı.

Bloomberg Economics’e göre önceki haftaya göre düşüş kaydeden ve tahminlerin altında kalan haftalık işsizlik maaşı başvuruları paralelinde bir tarım dışı istihdam verisi açıklanması halinde, Fed’in varlık alımlarının azaltımı için daha önce şart koştuğu “kayda değer ilave toparlarlama” çizgisine yaklaşılmış olacak.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta merkez bankasının aylık tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlayabileceğini, ancak faiz artırımı konusunda acele edilmeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklama ölçülü olarak değerlendirilmiş, başta gelişen ülkelerin olmak üzere çok sayıda para birimi dolara karşı değer kazanmış, borsalar yükselmişti.

Perşembe günü açıklamalarda bulunan Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyon emareleri görene kadar ekonominin mevcut şekilde ilermesine izin vereceklerini söyledi. Nordea Investment Management Kıdemli Makro Stratejisti Witold Bahrke’ye göre bugün açıklanacak tarım dışı istihdam verisi bu yılın en önemlileri arasında yer alıyor ve piyasa etkisi oldukça yüksek olabilir.