Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel hisse senedi piyasaları Çarşamba günü yaşanan olumsuz fiyatlamaların ardından yeni güne toparlanma çabasıyla başladı.

Wall Street endekslerinde Çarşamba günü teknoloji hisselerine gelen satışlarla Nasdaq 100 endeksi yüzde 2 düşerek negatif ayrışırken, S&P 500’de kayıp yüzde 0,55’te kaldı. ABD Borsaları yeni günün ilk vadeli işlemlerinde ılımlı şekilde toparlanırken, Asya endeksleri de Japonya öncülüğünde yükseldi.

ABD’de Çarşamba günü gerçekleştirilen 5 yıllık tahvil ihalesi makul bir taleple sonuçlandı. Ülkede 10 yıllık tahvil getirilerinde hafif artış görüldü. Dolarda ise yatay bir seyir söz konusu.

Piyasalar bir yandan Powell ve Yellen’ın ekonominin toparlandığı ancak enflasyonun alarm verecek düzeyde olmadığı yönündeki açıklamalarına odaklandı. BNY Mellon Investment Management Kıdemli Piyasa Stratejisti Lale Aköner katıldığı Bloomberg TV yayınında, “Reflasyon işlemlerinin daha fazla bacakları olacaktır. Enflasyon baskılarının, faiz oranlarının artacağını, doların yumuşayacağını öngörüyoruz” dedi.

Fed Başkanı Powell'dan tahvil getirisi yorumu

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda uzun vadeli tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artıştan endişe duymadığını belirterek, bu durumun iyileşen ekonomik görünümü yansıttığını ifade etti.

Powell, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Koronavirüs Yardım, Destek ve Ekonomik Güvenlik Yasası'na (CARES) ilişkin Senatonun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesindeki oturuma katıldı ve senatörlerin sorularını yanıtladı.

Son dönemde artan tahvil faizlerine ilişkin bir soru üzerine Powell, "Öyle görünüyor ki oranlar aşılama ve nihayetinde büyüme hakkındaki haberlere yanıt verdi. Yani daha yüksek büyüme, daha yüksek enflasyon, Kovid-19 salgınında düşük vakalar. Aslında iyileşen ekonomik görünüm hissi var." dedi.

Powell, bunun düzenli bir süreç olduğunu belirterek, "Düzenli bir süreç olmasaydı ya da şartlar toparlanmamızı tehdit edecek kadar sıkılaşsaydı endişelenirdim." şeklinde konuştu.

Enflasyon endişelerine ilişkin bir soru üzerine ise Powell, çok yüksek enflasyon beklemediklerini, enflasyonla karşılaşılması halinde ise gerekli araçlarının olduğunu ifade etti.