Advertisement

Libya'da Hafter Güçleri tarafından alıkonulan 6 Türk vatandaşı serbest bırakıldı. Türkiye'den giden bir ekip tarafından teslim alındılar.

Hafter grubunun 6 Türk vatandaşını rehin aldığını açıklamasının ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan sert açıklamalar gelmişti.

Habertürk yazarı Çetiner Çetin'in aktardığına göre, Hafter grubunun yaptığı açıklamadan sonra Ankara'da da bu sürece dair yol haritası oluşturulmaya çalışıldı. Önümüzdeki 72 saat içinde rehinelerin teslim edilmemesi durumunda farklı senaryoların gündeme alınacağının ifade edildiği aktarılmıştı.

Libya Büyükelçiliği'nden yapılan yazılı açıklamada,

"Libya-Türkiye ilişkilerine siyasi ve ekonomik düzeyde zarar vermeyi ve Doğu bölgesinde çalışan Türkleri bile etkileyen tehditleri ve Türkiye ile Libya halkları arasındaki kardeşlik ilişkilerine zarar vermeyi 

hedefleyen Hafter'in yasadışı güçlerinin gamsız ve sorumsuz 29 Haziran 2019 Cumartesi günü açıklamalarını en güçlü ifadelerle kınamaktadır.

Bu çerçevede, Türkiye'deki Libya Büyükelçiliği, Libya'nın uluslararası kabul görmüş meşru hükümeti olan Ulusal Mutabakat Hükümetinin, bu tehditleri şiddetle kınayan ve Türk vatandaşlarına veya çıkarlarına zarar verebilecek yasadışı darbe kuvvetlerinin liderliğini tam sorumlu tuttuğuna ilişkin bir bildiri yayınladığını vurgulamaktan mutluluk duyar.

Büyükelçilik ayrıca, Ulusal Mutabakat Hükümetinin Libya'daki Türk çıkarlarını ve Libya'daki faaliyet gösteren Türk şirketlerini koruma görevini yerine getirmek için elinden geleni yapmasını ve Libya ve Türkiye'nin kardeş halkları arasındaki tarihsel ve kardeşçe ilişkilerin baltalanmasına izin vermeyeceği ve Güvenlik yaygınlığını ve vatandaşların ile ikamet eden yabancıların korunmasını sağlamak ve Libya Devletinde bulunan özellikle ayrılmak güçlü bağlarla ilişkilerimiz olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının dahil olmak üzere tüm vatandaşlarının haklarını korumak için, Devlet yasalarını ve düzenlemelerini ihlal eden kimseye karşı duracağını vurgular.

Ankara'daki Libya Büyükelçiliği, Libya'daki sorumlu çevrelerle iletişim kurma işlevini yerine getirmeye devam ettiği ve Ulusal Mutabakat Hükümetinin, Libya'daki Türk çıkarlarının güvenliğini ve Libya'daki tüm menfaatlerinin riayet edilme arzusunu vurgular. Ayrıca, Türk vatandaşlarını, bildiğimiz gibi, Türkiye'deki Libyalı kardeşlerine iyi davranmaya ve bazı haydutların iki kardeş halkı arasında fitne çıkarmaya ve nefret söylemine teşvik etmeye çalışmalarına dikkat etmemelerine çağırır" ifadelerine yer verildi. 

Libya'da rehin alınan 6 Türk serbest