Advertisement
HABERLER ABONE OL

HANDE BERKTAN

Eski adıyla Twitter olan sosyal medya platformu X, reklamveren markaların yakında belirli içerik oluşturucuların yanında reklamlarını yayınlayabileceklerini duyurdu. Bu uygulama, reklamverenin, istenmeyen ve tartışmalı gönderilerin yanında görünme olasılığını tamamen ortadan kaldırıyor.

Şirketten yapılan açıklamada "Bu aydan itibaren X'teki reklamverenler, içerik oluşturucu hedefleme aracılığıyla seçilmiş bir premium içerik oluşturucu listesine karşı reklam yayınlayabilir." dendi. Geçen yıl Apple ve Disney gibi büyük reklam veren markalar, gerek platformdaki reklam politikaları gerekse Musk'ın platformdaki siyasi açıklamalarının ardından reklam harcamalarını duraklatmıştı.

X’te markalara yönelik bu adım, 2022'de her çeyrekte 1 milyar dolar reklam geliri elde eden platformun, 2023'te çeyreklik reklam gelirlerinin 600 milyon dolara gerilemesinin ardından geldi.

Bu hamle aynı zamanda X'in içerik oluşturucularını kendi platformuna çekmesinin ve şirketin son zamanlarda odaklandığı bir konu olan YouTube'u ele geçirmesinin bir yolu olarak görülebileceğini belirtmekte fayda var. X, geçen Temmuz ayında reklam geliri paylaşım programını başlattığından bu yana 80.000'den fazla yaratıcının içeriklerini platformda paylaştı.