Advertisement

Birkaç haftadır sert düşüşler kaydeden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervleri 31 Aralık haftasında yatay bir görünüm sergiledi.

TCMB verilerine göre brüt rezervler 31 Aralık haftasında 111 milyar 52 milyon dolara yükseldi. Bir önceki hafta bu rakam 110 milyar 926 milyon dolardı.

TCMB'nin net rezervlerinde ise daha net bir düşüş izlendi. Buna göre 31 Aralık haftasında net Döviz rezervleri 8,3 milyar dolara geriledi. 24 Aralık haftasında net rezervler 8,6 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Swaplar hariç tutulduğunda ise net rezervlerin eksi 56,4 milyar dolara kadar düştüğü izlendi. Bir önceki hafta bu rakam 55,7 milyar dolardı.

31 Aralık haftasında gerçek kişilerin döviz mevduatları artış kaydederken, tüzel kişilerin döviz mevduatlarında ise gerileme izlendi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre 31 Aralık haftasında 1,9 milyar dolar gerilemeyle 237,1 milyar dolar olarak kaydedildi. Parite etkisinden arındırılmış veriye bakıldığında ise döviz mevduatlarının 2,6 milyar dolar düştüğü görüldü.

Gerçek kişilerin döviz mevduatlarında 933 milyon dolarlık artış gerçekleşirken, parite etkisinden arındırılmış veriye göre artış 351 milyon dolar oldu. Haftalık artışın ardından gerçek kişilerin döviz mevduatları yeniden 147 milyar dolar seviyesine yükseldi.

Tüzel kişilerin döviz mevduatları ise ilgili haftada 2,8 milyar dolar düştü. Parite etkisinden arındırılmış gerileme ise 2,9 milyar dolar olarak kaydedildi.

Toplam mevduatlar içinde döviz mevduatlarının payı 31 Aralık haftasında yüzde 62,71 düzeyinde gerçekleşti.