Advertisement

Gelişen ülke yatırımcıları geçen ay yaşanan kayıplar sonrası yüksek ABD tahvil faizleri ve güçlü doların etkisiyle Nisan ayında da daha fazla kayba hazırlanıyor.

ABD’de Cuma günü beklenenden güçlü gelen tarım dışı istihdam verisi traderların Fed’den daha erken faiz artışı fiyatlamasına neden oldu. Dünyanın en büyük ekonomisinde risksiz yatırımın yüksek getiri sunması, gelişen ülkelerden daha fazla sermaye çıkışı endişelerini de gündeme getiriyor.

EPFR Global verilerine göre Mart ayında gelişen ülke varlıklarına olan talep azaldı. Hisse senedi fonlarına Şubat ayındakilerden kıyasla girişler azalırken tahvil fonlarından çıkışlar oldu.

Morgan Stanley gelişen ülke paralarında düşüş beklediğini belirtti. Kurum, birçok gelişen ülkede aşının yavaş ilerlemesiyle büyüme oranlarının ABD’nin gerisinde kalacağını bildirdi.

Citigroup ise yüksek ABD faizi ve güçlü doların önümüzdeki aylarda varlık sınıflarına daha fazla baskı yapacağını öngördü. Citigroup stratejisti Luis Costa “bu çeyrek dolar için iyi olurken gelişen ülke piyasaları için ise çok iyi olmayabilir. ABD tahvil faizlerinde daha fazla yükseliş görebiliriz” yorumunu yaptı.

Gelişen ülke para birimleri ve tahviller bu yılın ilk çeyreğinde bir yılda ilk kez çeyreklik düşüş kaydetti. Dolar Kasım’dan beri en yüksek seviyeye yaklaşırken hisse senetleri de Eylül’den beri ilk kez aylık bazda düştü.