Advertisement

Elon Musk 1,01 milyar dolarlık daha Tesla Inc. hissesi sattı ve böylece elektrikli otomobil üreticisindeki payının yüzde 10’unu satma şeklindeki hedefine biraz daha yaklaştı.

Düzenleyici kuruluşa Perşembe günü yapılan açıklamaya göre, bu işlem ile birlikte, dünyanın en zengin kişisi konumundaki Musk 934 bin adet hisseyi daha elinden çıkarmış oldu.

Bu satışlardan elden edile gelir, Musk’ın 2,1 milyon adet opsiyon kullanımından ortaya çıkan vergi yükümlülüğünü yerine getirmesine yardımcı oluyor.

Böylelikle Musk, 6 Kasım’da Twitter’da Tesla’daki hissesinin yüzde 10’luk kısmını satıp satmama konusunda düzenlediği anketten bu yana 10,9 milyar dolarlık hisse satışı gerçekleştirmiş oldu.

Musk’ın, sahip olduğu kullanılabilir opsiyonlar dikkate alındığında daha da fazla hisse satması gerektiği belirtiliyor.

Ankette çoğunluk hisselerini satması yönünde görüş bildirmişti

Twitter takipçilerinin çoğunluğu ankete “evet” yanıtını verirken, kamuya yapılan açıklamaya göre, Musk Eylül ayında zaten yıl sonuna doğru muhtemelen “yüklü bir tutarda” opsiyon işlemi gerçekleştireceğini duyurmuş ve “hisse senedi opsiyon işlemleri ile ilgili hisse satışlarının düzenli bir şekilde yapılabilmesi” için önceden bir işlem planı hazırlamıştı.

Musk, Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 284,1 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin kişisi konumunda. Musk’ın serveti bu yıl Tesla hisselerinin yüzde 54 değer kazanmasının etkisi ile 128,1 milyar dolar arttı.