Advertisement
HABERLER ABONE OL

Elon Musk, kendi kurduğu derneğe Kasım ayında neredeyse 6 milyar dolar değerinde hisse hediye etti. Sermaye piyasası düzenleyicilerine ibraz edilen belgelere göre, dünyanın en zengin insanı olan Musk Kasım ayında Tesla’nın 5 milyondan fazla hissesini kuruluşa bağışladı.

Musk’ın sattığı hisselerin ortalama fiyatından yapılan hesaplamaya göre Musk’ın hediyesinin büyüklüğü yaklaşık 5,7 milyar dolar civarında ve tarihte yapılan en büyük bağışlardan biri konumunda.

Musk geçtiğimiz aylarda Bernie Sanders ve Elizabeth Warren gibi politikacılarla eşitsizlik ve gelir vergisi üzerine tartışmıştı. Musk sonrasında yaptığı açıklamada Birleşmiş Milletler dünyadaki açlığı bir şekilde çözebileceğini kanıtlarsa hisselerini satabileceğini söylemişti. Musk’ın kurduğu dernek son yıllarda giderek daha da aktif bir hale gelmeye başladı.

Nasdaq 100 Endeksi’nin aylık momentum trendi salgın başladığından bu yana ilk defa ayı piyasası tarafına geçti. Bazı yatırımcılar bu göstergenin risk iştahı modunun kapandığına işaret ettiğini düşünüyor. Hareketli Ortalama Ayrışma ve Birleşme (MACD) göstergesi, Nasdaq Ocak ayında yüzde 8,5 düşüş kaydettikten sonra son 13 yılda görülmemiş bir negatif momentum seviyesine ulaştı.

Altın fiyatları, jeopolitik gerginlikler sonrasında yatırımcıların güvenli liman alımlarına odaklanmasıyla son 8 ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor. Gram altın da küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 820 TL’nin üzerini gördü.

Küresel piyasalarda Ukrayna krizi yeni haftanın ilk işlem gününde fiyatlamalar üzerinde olumsuz etki yaratırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in diyaloğa açık olduğu yönündeki sinyali gerginliğin bir miktar azalmasına neden oldu.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, pazartesi günü CNBC’ye verdiği bir röportajda Temmuz ayına kadar faizin 100 baz puan artırılması gerektiği söylemini tekrarladı. Fed'in şahin yöneticilerinden biri olarak bilinen Fed Kansas City Başkanı Esther George ise Fed'in enflasyonu düşürmek için parasal genişleme politikalarının mümkün olduğunca hızlı geri alınması gerektiğini söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen haftanın büyük bölümünü yatay bir seyirle geçirdikten sonra cuma günü 1.864 dolara kadar tırmanmıştı. Yatırımcıların Ukrayna’dan kaynaklanan jeopolitik gerginliklere ağırlık vermesiyle yükselişe geçen ons altın, salı günü 8 ayın en yüksek seviyesinde 1.878 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçen hafta çoğunlukla 800 TL’nin sınırında işlem görürken cuma günü küresel altın fiyatlarındaki yükselişle 810 TL’ye kadar yükselmişti. Dolar kurundaki yatay seyirden dolayı küresel altın fiyatlarındaki hareketleri takip eden gram altın, salı günü 821 TL seviyesinde bulunuyor.