Advertisement

Kripto para piyasası için Tesla patronu Elon Musk'ın açıklamaları bir risk olarak tanımlanırken, halka arz başvurusu yapan kripto para Borsası Coinbase Bitcoin'in gizemli yaratıcısı Satoshi Nakamoto'yu bir risk unsuru olarak tanımladı.

Halka arza ilişkin yayınlanan başvuru belgelerinde gizemli yaratıcının ortaya çıkması durumunda Bitcoin fiyatlarının gerileyebileceği belirtildi. Bunun yanında belgelerde Nakamoto'nun 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen Bitcoin portföyünü elden çıkarması olasılığı da risk unsuru olarak belirtildi. Gizemli yaratıcının elindeki Bitcoin'leri çıkarmasının piyasayı istikrarsızlaştırabiliceği uyarısı da yapıldı. Nakamoto'nun elindeki Bitcoin'lerin piyasanın yüzde 5'ini oluşturduğu hesaplanıyor.

Coinbase halka açılmayı planlıyor

Coinbase Global Inc., SEC’e halka arz başvurusu yaptığını açıklamıştı.

Coinbase, 2018’de Tiger Global Management tarafından yönetilen fonlama turundan 8 milyar dolardan fazla değerlemeyle çıkmıştı. 2012’de faaliyete geçen şirket, bu turda 500 milyon dolardan fazla fon elde etmişti. Coinbase, 100’den fazla ülkede 35 milyonu aşkın onaylı kullanıcısı olduğunu ve platformundaki varlık tutarının 25 milyar doların üzerinde olduğunu belirtiyor.

MultiCoin Capital kurucusu Kyle Samani, halka arzın sektör için “büyük bir olay” olacağını belirtti. Kendisi de Coinbase yatırımcısı olan Samani, halka arzın yatırımcılara “spesifik bir varlığa yatırım yapmadan kripto sektörüne yatırım yapmak için bir yol sunacağını” kaydetti.