Advertisement

Pakistan yönetimi, ülkedeki mali sıkıntıların daha fazla kömür ya da doğalgaz alımına izin vermemesi nedeniyle hane halklarına ve sanayi sektörüne elektrik tedarikini sınırlandıracak.

Ülke, Ukrayna savaşının arz sıkıntılarına neden olması sonrası doğalgaz ve kömür fiyatlarının geçtiğimiz ay rekor seviyelere ulaşması nedeniyle spot piyasadan yakıt tedarik etmekte zorlanıyordu.

Pakistan’ın enerji maliyetleri son dokuz ayda ikiye katlanarak 15 milyar dolara ulaşmıştı ve ülke yakıta daha fazla harcama yapılamayacağını belirtti.

Yeni Başbakan Şahbaz Şerif tarafından Maliye Bakanı olarak seçilen Miftah İsmail Twitter’dan yaptığı açıklamada 3 bin 500 megavatlık kapasiteye sahip santralin, yakıt kıtlığı nedeniyle 13 Nisan’dan itibaren kapatıldığı belirtildi.

Bakan bu rakamlara yakın bir kapasitenin de teknik nedenlerle kullanım dışı olduğunu ekledi. Arif Habib Ltd. Araştırma Direktörü Tahir Abbas 7 bin megavatlık kapasitenin ülkenin enerji kapasitesinin yaklaşık beşte birini temsil ettiğini belirtti.