Advertisement

Bloomberg HT'deki Günden Kalanlar programına telefonla bağlanan Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, perakende sektörünün koronavirüs salgını sürecinde yaşadığı sorunları anlattı.

Hüseyin Altaş, "AVM'ler bir ay önce kapandı ve bu süreyi iki ay olarak öngörmüştük.Bu nedenle biz tekrar açılma tarihimizi Mayıs ayının ortaları olarak hesaplıyoruz ve bu yönde de hesaplar yapıyoruz. AVM yatırımcılarının bir kısmı kira alacaklarından vazgeçtiğini beyan etti ancak beyan etmeyenler de bunun alınamayacağını biliyorlar ve almak yönünde de ısrarcı değiller. AVM'ler olarak kapalı kaldığımız sürenin sonunda başladığımız zaman da ciddi sorunlarla başlayacağız. Çünkü halkın alıçveriş alışkanlıkları değilmiş olacak ve bu değişiklikle birlikte AVM'ler ilk etapta giriş sayılarını yakalayamayabilecek. Bu durumda Asya örneğine bakıyoruz. Çin'de kapalı kalan AVM'ler açıldıklarında yüzde 50 doluluk oranını yakaladılar. Ancak ilk açıldığımızda en az 3-4 ay süreyle  eski durumumuzu yakalamakta zorlanacağımız kesin.  Bu aşamada perakendecilerle, tüketicilerle ve AVM yatırımcılarıyla birlikte bir çözüm bularak bu sorunu aşacağımıza inanıyoruz" dedi.

Altaş, "Tahminimiz karantinanın uzamayacağı yönünde çünkü bizim hem vaka sayımız, test sayımız ve günlük löüm sayılarımıza baktığımızda gayet ölçülü ve azalarak devam ettiğini görüyoruz. Sürecin bir çok Avrupa ülkesinden daha iyi yönetildiği görülüyor ve bu da bize ümit veriyor. Bu nedenle bizim iki aylık tahminimizin tutacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili olarak Gıda Perakendecileri Derneği Başkanı Galip Aykaç ise, "Sokağa çıkma kararının ani gelmesi çok iyi oldu diyemeyiz. Ani geldiği için hazırlıklarımız eksik kaldı. Ancak Türkiye'nin stoklar açısından bir sorunu yok. Özellikle gıda stoğu konusunda hiçbir problem yok. Sadece bunların lojistiğiyle ilgili sorun var" dedi.

Aykaç, "Erken haber verilen sokağa çıkma yasağı haberi bizi hazırlık açısından daha iyi bir noktaya getiriyor. Geçtiğimiz haftasonu uygulanan sokağa çıkma yasağının bugüne etkileri oldu. Bugün çok yoğun bir gün geçirdik. Paniğe gerek yok, yeterli ürünümüz var, alınan tedbirler sıkı sıkıya uygulanıyor dolayısıyla bu kadar paniğe gerek yok. Yeterli malımız var, kimse korkmasın" dedi.

Galip Aykaç, "Tedarik ve sevkiyatta sorunlar yaşadık ancak bunları hallettik ancak e-ticaret sektörüne istisna getirilmediği için bu tarafta sorunlar yaşadık . Bu alana bir istisna getirlmesi için gerekli başvurularımızı yaptık. Gıda servis zincirleriyle ilgili olarak da bir istisna talebimiz var" şeklinde konuştu.