Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

Küçük ve orta ölçekli esnafın ayakta kalabilmesi için, zincir marketlerde bazı ürünlerin satışının yasaklanmasını içeren paketin TBMM’ye gönderileceği belirtiliyor. Düzenlemeye göre, zincir marketlerde beyaz eşya, elektronik eşya, mobilya, ev tekstili, kırtasiye, nalburiye ve hırdavat satılamayabilir.

Bloomberg HT’ye konuk olan, Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği (BEYPER) Başkanı Ali Yıldız ve Mobilya Sanayi İş Adamları Derneği (MOBSAD) Başkanı Nuri Gürcan, zincir marketlerde ekmekten elektroniğe bazı ürünlerin satışının sınırlanacağı iddiası hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Biz de yoğurt ve çay satalım o zaman”

BEYPER Başkanı Ali Yıldız, konu hakkında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Orda ürünlerin yasaklanması bizim için çok önemli. (Zincir marketler) fiyat vererek sezonluk malları satmaya çalışıyorlar. Tüketici de fiyat bazlı gittiğinde bazen yanlış ürünler alabiliyor. Biz daha sonra kendi mağazalarımızda yanlış alınan ürünlerin sorunlarını dinliyoruz. Tüketicinin ihtiyacına göre ürün verebilmek için uzmanlık alanı gerekiyor. Bu kararın alınması çok doğru oldu, kaç yıldır uğraşıyorduk. Bizler sadece beyaz eşya satıyoruz. Biz de o zaman, süt, yoğurt, peynir ve çay gibi ana kalem 10 gıda ürünü satabiliriz.”

"Ufak parçalı ya da paketli olan mobilyalar satılabilir"

MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan ise, perakende yasası hakkında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Tüketicinin kendi imkânlarıyla kurabildiği tarzda, ufak parçalı ya da paketli olan mobilyalar satılabilir diye düşünüyoruz. Bunla ilgili bizim sektör olarak hiçbir kaygımız yok. Fakat, online satışlarda, büyük hacimli olan ürünlerle ilgili hem servis konusunda hem de iade konusunda çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Burada da aynı şeyle karşı karşıya gelebiliriz.” dedi.

"Burada esas karar verici tüketicidir"

GPD Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, zincir marketlerde beyaz eşya ve elektronik eşya satışının sınırlanmasının sektör genelindeki etkisine ilişkin olarak şu yorumu yaptı:

“Perakendenin tanımı bizim yaptığımız zincir mağazaların tanımı yasa gereği gıda ve ihtiyaç maddelerini sunabilmek. Bu konuda yasaklamalarla değil, rekabetle kalite artar ve gelişir. Dolayısıyla, burada esas karar verici tüketicidir. Tüketicinin kararlarına saygı duymak gerekiyor. Eğer bizim sunduğumuz ürünün hizmetinden ve fiyatından memnunsa bizden satın alıyor. Onların uzmanlık alanını tercih ediyorsa da, tabii ki alışverişi oradan yapacaktır. Burada tüketici derneklerinin de görüşünü almak gerekiyor.”

Tüfekçi, BEYPER Başkanı Ali Yıldız’ın söylemiş olduğu, “Biz de, süt, yoğurt, peynir ve çay gibi ana kalem 10 gıda ürünü satabiliriz.” yorumuna cevap olarak, “Beyaz eşya mağazasında domates ve biber satabiliyorlarsa, onların bileceği iş. Satabilsinler, rekabet de gelişsin. Bir ürün ne kadar çok noktada satılıyorsa, ürüne ulaşılabilirlik kolaylaşır. Dolayısıyla, fiyat istikrarı devreye girer. Enflasyonla da daha az problem yaşarız diye düşünüyorum.” dedi.

Altın fiyatları, Fed’in Mart ayında faiz artıracağına dair beklentiler ve ABD’de tahvil faizlerinin yükselmesiyle geriledi. Gram altın ise dolar/TL’deki yatay seyirle küresel altın fiyatlarındaki gerilemeyi takip etti.

Fed’in Mart ayında faiz artıracağına dair beklentilerin artmasıyla 2 yıllık ABD Hazine tahvilinin faizi yüzde 1’in üzerine çıkarken 10 yıllıkların faizi yüzde 1,88’e çıktı. Yatırımcıların ABD’de yükselen enflasyona dair endişeleri artarken swap piyasaları bir yıl içerisinde dört adet 25 baz puanlık faiz artırımını fiyatlamaya başladı.

Politika yapıcıların mesajlarından sonra ABD Merkez Bankası Fed’in Mart ayında faizleri artırması beklenirken, yatırımcılar 10 yıldır faizleri artırmayan Avrupa Merkez Bankası’nın erken bir faiz artırımına gidebileceğini düşünüyor.

Ons altın fiyatı

Ons altın geçen hafta neredeyse 1.830 dolara kadar ulaştıktan sonra kazançlarının bir kısmını silerek haftayı 1.816 dolardan kapatmıştı. Yeni haftaya dalgalı bir seyirle başlayan değerli metal, çarşamba günü sabah saatlerinde 1.812 dolar civarında bulunuyor.

Gram altın fiyatı

Gram altın geçen hafta dolar/TL’deki düşüşle 773 TL’ye kadar geriledikten sonra haftayı 790 TL civarında kapatmıştı. Yeni haftaya yatay bir seyirle başlayan gram altın, dolar/TL’nin 13,53 civarında seyretmesiyle 788 TL civarında bulunuyor.